Karel IV. – stáří a smrt Otce vlasti

V Minulém článku se Karel konečně ujmul koruny a hned to v Praze srovnal. Stavby , které Karel IV. postavil jsem vám nevypsal hned v minulém článku , proto budeme v Karlových stavbách pokračovat dál.

 

Karlovi stavby – Nové město Pražské 

Jednoho krásného večera se prý Karel se svými přáteli kochal západem slunce a večerní Prahou. Na obloze už byly trochu vidět hvězdy a v tom napadla Karla taková zajímavá otázka. Otočil se na svého věštce , který se tam kochal s ním a zeptal se ho : “ můj drahý věštci , mohl bys mi prosím říci zdali tato země a hlavně toto město bude vzkvétat dál ? “ Věštec se koukl na hvězdy , chvíli se zamyslel a potom se zatvářil jako kdyby zemřel někdo od něho z rodiny. “ Budoucnost tohoto města bude hodně špatná můj milí králi. Staroměstské náměstí zaplaví Vltava při povodních a Malá strana a Hradčany lehnou popelem.“, Dořekl. Karel se znovu koukl na večerní Prahu a potom rázně řekl : “ Toto město však nezanikne , neboť nechám vystavit další část Prahy a pojmenuji ho Nové město Pražské „. A tak podle pověsti začala výstavby Nového města Pražského. Na jeho výstavbu si Karel nechal pozvat zase Petra Parléře , který už určitě díky svým stavbám zbohatl a řekl mu , aby postavil další část Prahy. Petr Parléř neváhal a hned se pustil do stavby. plynuly týdny , plynuly roky až nakonec bylo Nové město Pražské dostavěno. Na Novém městě Pražském bylo vystaveno několik domů , kostelů a klášterů. Katastrofa , kterou předpověděl Karlův věštec onoho večera se však neuskutečnila. Akorát fakt 2. června roku 1541 (to už Karel IV. dávno nežil) vypukl požár na Malé straně , který se přesunul až na Hradčany a plameny zachvátily i Pražský hrad. Požár to byl veliký a shořela většina Hradčan i Malé strany. Celá Praha však nezanikla a po několika letech dokázali postavit další domy na Hradčanech i na Malé straně.

 

Karlovi stavby – Karlštejn 

Karel IV. byl také hodně proslulí tím , že hodně zakládal hrady. Asi nejznámější hrad , který založil byl Karlštejn. Hrad Karlštejn Karel IV. založil jako své sídlo a někdy tam i dovážel České korunovační klenoty. Hrad Karlštejn je také 4. nejnavštěvovanějším hradem v České republice. Karel IV. tady trávil mnoho času.

 

Ale bohužel i každý člověk má svůj začátek , ale i svůj konec. To neminulo ani 62. letého Karla , který 29. listopadu roku 1378 skonal na Pražském hradě po boku svého nejstaršího syna a budoucího českého krále Václava. Říká se , že když Karel naposledy vydechl , rozezněly se všechny zvony v Praze. Farář se hned u jednoho kostela šel kouknout , co se děje a když přišel ke zvonu , viděl ho jak sám od sebe  kinklá tam a zpět. Když potom vedly mrtvého Karla v rakvi na Pražský hrad tak té cestě , kterou šli se začalo říkat královská cesta. na Pražském hradě se potom lid naposledy rozloučil se svým králem a ochráncem a truchlilo se hodně. Za to , co Karel IV. během tě 62 let dokázal ho pojmenovali Otec vlasti. Po Karlově smrti na Český trůn usedl jeho syn Václav IV. Pro Čechy však za vlády Václava IV. nastanou opravdu zlé časy.

https://youtu.be/6e99P1OLTz8