Strašlivá paní z Pičína

Píše se datum kolem roku 1500 a jednomu nevýznamnému rytíři (dodnes se neví jeho jméno) se po čtyř chlapech narodí dcera. Dcera dostala jméno Kateřina. Jinak se o dětství této paní nic neví. Ví se však, že se provdala za Jana Bechyně a odjela s ním na jeho hrad Pičín (on se opravdu tak jmenuje). Ze začátku si žili všichni šťastně. Manželka se chovala ke svému pánovi dobře a její pán jí to oplácel. Hrad tedy tu dobu zaplavilo štěstí a radost. Pak se však stala jedna hrozná věc, která změnila životy několika poddaným. Král Ferdinand I. Habsburský jmenoval Jana purkrabím hradu Karlštejn a Jan musel odjet ze svého hradu i od své manželky na Karlštejn. Pro něj to byla obrovská čest. Kateřina tedy převzala vládu nad hradem a když vládne žena, dopadne to vždycky zle (vyjímkou jsou Marie Terezie a kněžna Libuše). Tohle však bylo naprosto katastrofální. Teprve teď Kateřina odtajila svou krutou stranu. Stačilo , aby nějaká služebná či pacholek udělali nějakou chybu a hned je čekalo plno krutých trestů. Tady je máte:

1.Řezání nožem: Tento trest zaživa vykonávala sama Kateřina a do ran obětem ještě vtírala sůl. Takže to muselo bolet a pálit dvojnásobně.

2.Strhávání kůže: I tento trest byl vykonáván zaživa. Kateřina svým poddaným strhávala i kůži. Au!

3. Bičování: Tento trest byl o tom, že se oběť svlékla do půli těla a kat (tady tím katem byla sama Kateřina) si vzal bič a práskal do zad oběti jak to jen šlo. V nejlepším oběť vyvázla se šrámy na zádech. V nejhorším ji kat zbičoval až do masa.

4.Polévání roztaveným máslem: Určitě také nic příjemného. Kat vás poléval roztaveným máslem a vy jste se museli teprve opařit.

Není divu, že několik chudáků vypustilo duši už při mučení. Několik dalších bylo nadosmrti ochrnuto a jiní přišli o nějaké důležité věci v těle (noha, ruka, oko)

 

Zvěsti o této šílené vraždící dámě se donesly až na Karlštejn k tamnímu děkanovi Václavu Hájkovi z Libočan. Zrovna si plánoval, že by napsal kroniku. Musí se i říci, že byl zrovna v tu dobu ve sporu právě s Janem Bechyně. Václav byl tak trošku lajdák na rozdíl od pracovitého Jana, který Václava v tomhle hodně kritizoval. Václav této události využil a nečekaně s ní vybafl na Jana. Jan tomu nechtěl věřit. Já se mu vůbec nedivím. On znal svou milovanou manželku jenom na půl. Jan tedy zažaloval Václava Hájka za pomluvu. Začal tedy soudní proces:

Soudní proces

soud začal v roce 1533. Hlavním soudcem byl vzdělaný Vojtěch z Pernštejna. Začali se tedy vyslýchat svědci. Je podivné, že všichni svědci vypovídali asi takto:„Paní Kateřina nás vůbec nemučí. Je vlídná, laskavá a neublížila by ani mouše“. Myslíš, že říkali pravdu? Samozřejmě že ne. Báli se paní Kateřiny, co by jim udělala, kdyby říkali pravdu. Naštěstí vypovídal u soudu i jeden Pražák, kterému Kateřina umučila sestru. Jednoznačně řekl všechno pravdivého a ještě se nemusel paní Kateřiny bát. Bydlel totiž až v Praze. Když tato statečná slova uslyšeli poddaní, začali také vyprávět o jejích hanebných činech. Soud tedy Kateřinu donutil k přiznání. Kateřina se přiznala ke 14 vraždám. Bylo jich však ještě víc! Několik lidí ještě zmrzačila. Soud zněl jasně. Soudce Vojtěch z Pernštejna vstal a prohlásil:„Zavřít a nechat vyhladovět!“Byl to docela krutý trest, ale na Kateřinu a její skutky až moc mírný. Já bych navrhoval, aby ji mučili úplně stejně jako ona mučila své poddané. Do vězení uvrhli Kateřinu 27. února 1534 a zemřela 15. března téhož roku. Nad jejími hanebnými skutky zůstává rozum stát. Co si myslíš ty? Byla bláznivá?Líbilo se jí snad mučení jako tobě se líbí fotbal? Nebo si všechnu zlost z dětství chtěla vylít na poddaných? Určitě mi napiš do komentářů dole pod článkem. To je pro tento hororový speciál všechno a zatím ahooooj 🙂

stazeny-soubor