Upalování čarodějnic ve středověku

Ve středověku byla víra v boha normální. Skoro každý věřil v boha. Byla dokonce i církev která na to křesťanství  dohlížela. Stavěli se hodně kostely a kláštery. Každý muž kdo nechtěl se oženit a mít děti tak šel do kostela. Stejně to bylo i u holek. Někteří mniši byly do toho křesťanství úplně zblázněni. Věřili však že bůh je v nebi kam jdou dobré duše a ty špatné se propadnou do pekla k ďáblovi. Ďábla tedy moc rádi neměli. Skoro všichni lidé ve středověku byly poslušnými křesťany. Našli se však i někteří co měli na křesťanství jiný názor než církev :

 

Čarodějnice

U žen to bylo horší než u mužů. Křesťané věřili že ženy můžou být manželkami ďábla. Když nějaká žena toho uměla víc než ostatní ženy často byla podezřívána že se upsala ďáblu (podobné to bylo taky u mužů). Tyto ženy skoro vždycky skončili na rozpálené hranici. Příklad je Johanka z Arku. Tato žena se narodila chudému sedlákovi a jeho ženě ve Francii v malé vesnici jménem Domrémy. Měla hodně bratrů a sester. V té době byla válka mezi Anglií a Francií. Johanka se z ničeho nic rozhodla že ubrání svou zemi a povedlo se jí to. Byla zvolena velitelkou Francouzké armády a dobyla zpět město obklopené Angličany Orleans a dostala přezdívku pana Orleanská. Její život však skončil krutě. Angličani ji chytili a odsoudili a jako čarodějnici upálili. Bylo jí 19 let.

big_johanka-z-arku-a-jeji-pochodujici-siky-117268

 

Kacíři

Jako byly u žen čarodějnice tak u kluků kacíři. Jeden známí pán co nakonec skončil jako kacíř je dokonce v Českých dějinách. Jmenoval se Jan Hus. Jan Hus se narodil v Husinci roku 1370. Dostal se na Karlovu  univerzitu a stal se jejím lektorem. V té době žil v Anglii muž jménem John Wyclif ( česky Jan Viklef) který měl trochu jiný názor na křesťanství a začal o tom svém názoru psát. Nakonec se jeho psaní dostalo do Čech na Karlovu univerzitu kde byl Jan Hus. Husovi se to psaní zalíbilo a začal učit to co napsal Jan Viklef. Jan Viklef zatím skončil na hranici. Z husa se stal nakonec kazatel a začal kázat v Betlémské kapli. Lidem se to moc líbilo co Hus kázal. Církvi se to však nelíbilo. Nakonec pozvala Husa na koncil do Kostnice v Německu. Tam Husa uvěznili a jako kacíře 6 července roku 1415 upálili.

 

Jestli se vám zdálo správné nebo ne upalování čarodějnic a kacířů napište mi to do komentářů. Mě tedy rozhodně ne. Myslím že všichni byli nevinní. Bohužel to už změnit nedokážu.