speciál Bobkového listu – nejdéle žijící zvířata a zvířata s nejkratším životem

Ahojky , tak už jsem zase zpátky u našich zvířecích rekordů. Dneska si popovídáme o nejdéle žijících zvířatech a o zvířatech s nejkratším životem.

 

nejdéle žijící suchozemský tvor 

nejdéle žijící suchozemský tvor je želva , která se jmenuje želva obrovská a jak už čtete ten název , určitě vám dojde , že to je obrovská želva. Ano , je obrovská , ale není to největší suchozemská želva světa. Největší suchozemská želva světa je želva sloní.  Někteří jedinci tohoto druhu želvy (myslím želvy obrovské)  se dožívají 160 let (v Pražské zoo tam píšou , že se dokonce dožívají i kolem 200 let. To je hrozný !!!). Tuto želvu vlastně najdete ve volné přírodě jenom na Seychelských ostrovech. Délka krunýře dospělé želvy obrovské může mít i 120 centimetrů. Samotná želva obrovská může vážit i 200 kilogramů. Její karapax (to je hřbetní část krunýře želvy) má hnědé zbarvení a vypadá jako vysoká kopule. Želvy obrovské kromě Seychelských ostrovů žijí také na ostrově Aldabra v Indickém oceánu nebo také na ostrově Zanzibar. Jinak želvy obrovské také žijí v chráněných oblastech na ostrově Mauricius a Rodrigues. Obývají hlavně kamenné stepi a polopouště. Někdy se vyskytují i ve stádech , ve kterých tráví většinu času na otevřených pastvinách. No a když už jsou po obědě tak si jdou odpočinout. Buď si vyhrabávají podzemní nory a nebo odpočívají v bažinách. Prostě musí odpočívat v chládku , protože si chtějí zchladit hlavu. Na Seychelských ostrovech je některé dny vedro jako ve výhni. želvy obrovské se živí převážně listy , plody a výhonky z rostlin. Jsou to tedy býložravci. Někdy však nepohrdnou ani některé mršině. Malé želvičky s z vajíček vylíhnou asi z 6 až 7 měsíců.

zelva-obrovska

 

 

 

nejdéle žijící vodní živočich 

nejdéle žijící vodní živočichové jsou japonští kapři. Těmto japonským kaprům se také říká koi.  Nejdelší zaznamenaný věk u japonského kapra byl 226 let. Japonští kapři patří do řádu kaprovitých a paprskoploutvích. Jak už plyne z názvu tento druh kapra najdeme v Japonsku. Na první pohled však tito kapři připomínají domestikované karasy. Jsou to však kapři. Japonci si je už tak vyšlechtili. Tento vyšlechtěný druh kapra se objevil poprvé v Číně za dynastie Ťin (265 až 420 let n.l.). Z Číny se tyto druhy kaprů dostávali i do Koreje a právě do Japonska. V Japonsku jsou pěstováni v speciálních rybníčcích , které  jsou upravené podle potřeby ryb. Nejstarší ze všech kaprů koi je kapr jménem Hanako , kterému právě bylo 226 let a prostřídal už hodně majitelů. Tím posledním byl doktor Komei Koshihara. V rybníčku tohoto doktora také Hanako 7.července 1977 uhynula (byla to totiž holka). Dodnes je však Hanako nejstarší rybou , o které víme. 86

 

 

živočich s nejkratším životem 

Suchozemský živočich s nejkratším životem je druh hmyzu jménem jepice. Normálně si představte , že samice žije necelých pět minut !!! Patří do okřídlené skupiny hmyzu. Druh jepice žil dokonce i v prvohorách (ještě před dinosaury). Dospělci mají redukované trávicí a ústní ústrojí takže nemůžou přijímat potravu (těch pět minut bez jídla snad vydrží). Zato jejich vodní larvy můžou žít i několik let. Jepice má přední křídla výrazně větší než zadní. Jepice má také oči rozdělené na dvě poloviny. Samice jepice klade vajíčka volně do vody nebo se dokonce potápí a lepí je  na kameny. Larvy se pak líhnou po 10 až 30 dnech a absolvují 30 až 40 svlékání. Jepice se živí hlavně detritem , drobnými vodními organismy a úlomky z rostlin. Jepice jsou také oblíbenou potravou ryb.

Zástupci jepic  

jepice obecná

jepice dvoukřídlá

jepice krkonošská

jepice potoční

jepice dánská

jepice-obecna-101751

 

 

Bohužel o vodním živočichovi s nejkratším životem jsem nic nezjistil a tak přijdete i o tento článek. Jinak doufám , že se vám tento článek líbil. Tento článek byl také poslední ze zvířecích rekordů a na závěr bych vám chtěl popřát veselé Vánoce , hodně dárků a hlavně klid , protože příští článek napíšu až po Vánocích takže se mějte krásně a zatím ahoooooj.