Horatio Nelson – dětství

O Horatiovi Nelsonovi Jste už určitě slyšeli. Byl to slavný admirál , který válčil za Britanii proti Francii a odvrátil Napoleonovu invazi do Anglie. My se na něj podíváme hezky zblízka a to od narození.

Horatio se narodil 29. září roku 1758 v Norfolku v Anglii. Nenarodil se zrovna bohaté rodině. Jeho táta byl farář a moc si už podle té práce nevydělával. Jmenoval se Edmund Nelson. Edmund se oženil s Horatiovou matkou a měli spolu dítě. Horatio měl však taky několik bratrů a sester. Nejstarší z nich byl Maurice Nelson. Rodiče ho pojmenovali Horatia po jeho strýčkovi. Horatiovi se však jeho jméno nelíbilo. Dal si radši jiné jméno Horác. Horác měl už od malička rád lodě a měl zrovna strýčka Maurice, který velel Britské námořní flotile. Horác vždycky chtěl po Mauricovi nějaký příběh o jeho bitvách a hltal příběhy o tom jak Maurice cestoval po moři a bojoval proti Francouzům a Španělům (v té době vedli mezi sebou válku). Roku 1767 však Horatiovi Zemřela máma a jeho otec se musel starat o sedm dětí. Horác začal dospívat a jednou ho dokonce strýček Maurice požádal jestli by s ním jel na lodi. Horác samozřejmě chtěl. Hned svou první plavbu ho strýček povýšil na podporučíka. Horác si taky změnil jméno na Horatio, aby to vypadalo vznešeně. Po vyplutí chytil Horatio mořskou nemoc. Když potom dorazil domů, byl úplně nadšený z té plavby a říkal, že se na moře ještě vrátí.

Horatio se hned začal toulat a pokoušel se sehnat nějakou lodní výpravu na kterou by ho vzali. Zrovna jednu takovou našel. Jela zrovna do Arktidy. Tam zakotvila u břehu. Jednou, když nikdo nehlídal se Horatio rozhodl s jedním svým kamarádem, že popluje na pevninu a uloví svému strýčkovi ledního medvěda. když přistáli na břehu, už zahlédli ledního medvěda. Horatio hned vystřelil , ale jak byla zima tak to udělalo takový neškodný pšouk. Medvěd si toho všiml a hned na Horatia zaútočil. Horatiuv přítel zatím utekl. Kdyby si toho lidé na lodi nevšimli a nevystřelili z děla , tak tady by vyprávění o Horatiu Nelsonovi skončilo. Na lodi mu samozřejmě vynadali. Horatio, když připlul domů, tak hned chtěl dojít na ministerstvo námořnictví s tím, že by ho povýšili na poručíka. Uspěl a stal se poručíkem. To už je však příběh na jinou fázi života.

 

https://youtu.be/ytYiIQtRB_E