Pompeje a Vesuv

24. srpna roku 79 našeho letopočtu se stala městu Pompeje v Itálii věc která změnila (a vzala) životy Pompejanů. Napřed vám však chci představit to monstrum které zničilo celé Pompeje. Žádná obluda to naštěstí nebyla. To monstrum byla sopka jménem Vesuv. V té době byl Vesuv normálně aktivní sopka. Ještě předtím si však představíme 3 druhy sopek :

 

1. Vyhaslá sopka  

To je zkrátka sopka která by se neměla nikdy probrat. Někdy se však stává že se probere a to má hodně nemilé následky.

2. Spící sopka  

Tato sopka se neprobrala už několik staletí. Pořád však hrozí že může každou chvilku vybuchnout.

3. Aktivní sopka 

Tato sopka se může kdykoli probrat a vybuchnout. Nedoporučuji lézt do kráterů té sopky jak to někteří vulkanologové (to jsou vědci co se zajímají o sopky a často lezou i do kráteru kvůli nějaký pitomým výpočtům. Hodně z nich za to zaplatilo životem).

 

Vesuv se nečekaně probral. Nikdo nestihl varovat obyvatelé Pompejí. Výbuch byl tak nečekaný že se z toho nikdo nestihl probrat. Popel sopky pohřbil několik tisícovek lidí (přesný počet vědci nevědí). V Pompejích žilo tak 10 000 až 20 000 Římanů. Tak si to hezky spočítejte. Pro archeology bylo toto místo ráj na Zemi. Nacházeli se tam podivuhodné věci. Tady máte seznam nalezených věcí. Požádali jsme špičkového archeologa který vede vykopávky v Pompejích Karla Krumpáče  aby nám ukázal seznam věcí které našli jeho lidi.

 

Seznam nalezených věci archeologa Karla Krumpáče 

 

2000 let starý chleba 

Zní to divně ,ale je to pravda. Při vykopávkách v jednom domku v Pompejích jsme našli 2000 let starý chleba. Bylo to něco jedinečného. Chleba byl taky už pěkně plesnivý a mě se teda nechtělo (i když jsem měl hlad) ten chleba jíst (jeden můj kolega ho chtěl sníst. Samozřejmě že jsem mu to nedovolil.) Podivné na tom je že ten chleba nebyl vůbec rozpadlý. Vypadal jako normální chléb co jím k snídani (jenom byl celý shnilí). Ten popel co ten chleba pokryl udělal to že se na chleba nemohl dostat vzduch a tím se ten chleba nerozpadl. Počkat. Támhle mě volá moje kolegyně Jarmila Zbiječková. Asi mi chce něco ukázat. Hned jsem zpátky.

Těla Pompejanů 

Tak to je teda fakt hustý. Jarmila našla těla pompejanů v normálním stavu (to znamená že měli hlavu, nohy, ruce i zadek a další takový věci). Vypadali jako obyčejní lidé akorát byli už dávno po smrti. Tady máte fotku toho nálezu.

Je to už hodně starý. Stalo se úplně stejně jako u chleba. Zasypal to popel. Jak se redaktor Bobkového listu zmínil o tom že výbuch přišel nečekaně měl pravdu. Lidé si toho vůbec nevšimli a když konečně si toho všimli bylo už pozdě. Některé jsme našli i v posteli jak spí. Dokonce jsme našli psa jak ještě utíkal. Za tento nález si Jarmila zaslouží povýšení na hledače lidí (ha ha ha. Asi to byl blbej vtip). Chudáci malý.

188499

 

 

Jinak jsme našli korále, šperky  a další těla. Taky jsme našli různé budovy a takové věci. Tato výprava do Pompejí byla hodně úspěšná. Jestli vás archeologie nadchla tak vám ještě poradím jak se z vás může stát archeolog.

 

Jak se stát archeologem  

Napsal archeolog Karel Krumpáč.

 

upozornění : Archeologie je vlastně jenom o hrabání v blátě. Jestli se chcete stát archeologem tak musíte složit speciální zkoušky. Taky bych doporučil to že jestli se chcete stát archeologem tak musíte se zajímat o historii. Archeologie je vlastně jenom o hrabání a nalézaní různých věcí a ty potom pošlete historikům a oni určí jejich stáří a takovéhle blbosti. Pozor. Některé věci jako např. určovat stáří věcí dělají taky někdy archeologové. Takže jestli nevíte co je staletí, tisíciletí nebo desetiletí tak počítejte s tím že dostanete padáka (vyhodí vás z práce).

 

Upozornění jste si doufám přečetli a teď rovnou na věc. Napřed musíte podstoupit archeologické zkoušky a výcviky a další takový věci (Já jsem z jedné zkoušky dostal dokonce čtyrku). Když vás vezmou do práce. Tak už zbývá jenom hledat a určovat stáří a takový věci. Nevýhody toho jsou že musíte taky za některými nálezišti létat po celém světě a rodiny si ani moc neužijete. V Česku je takových nálezišť málo (ještě si pamatuji na to jak jsme ve Věstonicích hledali tu Věstonickou Venuši). Já tuto práci doporučuji i nedoporučuji. Musíte se hrabat v blátě za jakéhokoli počasí. Když je vedro nebo déšť tak i tak musíte kopat. Mě ta práce však baví. Jestli si splnil všechny tyhle úkoly tak se na tebe moc těším v našem archeologickém týmu. Takže dnešní hodině archeologie NÁZDAR.)

 

A co si myslíte o Pompejích vy ? Odpovědi mi pište do komentářů. Za každý komentář jsem moc rád.