Rybí encyklopedie – jelec tloušť

Ještě rychlá poznámka: je to čistě můj názor a vědomosti. Jsem ještě opravdu začátečník v rybaření, ale tímto článkem bych chtěl alespoň trochu pomoci těm, kteří se o rybaření zajímají, ale umí to asi jako já před rokem.

 

Jelec tloušť (Leuciscus cephalus)

 

Jelci je jedna z mnoha skupin kaprovitých ryb. Zrovna v této skupině jsou popsány tři druhy jelců:

Jelec proudník

Jelec jesen

Jelec tloušť

A právě poslední jmenovaný nás v tomto článku bude zajímat. Jdeme na to 🙂

 

Stavba těla: Tlouště si většinou s žádnou jinou rybou nespletete. Má protáhlé válcovité tělo, tudíž je zdatný plavec. Opravdu typickým znamením je jeho hlava, jenž je oproti tělu hodně velká. Zakončena je „nečekaně“ tlamou, do které by se snad vešlo skoro všechno. Zbarvení je u něj nijak jinak než nádherné. Menší to tolik nemají, ale větší jsou celí jako polití zlatem. Hlavně skřele mají výraznou zlatou barvu. Ocasní ploutev je šedá a i poměrně velká. Ostatní narudlé ploutvičky nás už jen utvrzují v tom, že tuhle rybu musíme někdy vidět.

 

Způsob života: Život jelce je hodně podobný životům ostatních kaprovitých ryb. Tře se někdy kolem dubna až května a malé jedince často můžeme zahlédnout v hejnech opravdu blízko břehu. Jen opravdu velcí jedinci žijí spíše samotářsky. Vyskytuje se jak u dna, kde sbírá drobné živočichy a okusuje zbytky rostlin, tak také u hladiny. Celkově to moc vybíravá ryba není, protože pozře skoro všechno. Tlouště prakticky nenajdete ve stojatých vodách, jelikož má rád hodně proudící úseky řek. Dorůstá velikosti mezi 25 až 45 centimetry. Větší jedinci se také živí živočišnou potravou. Na Sázavě je tloušťů ještě poměrně dost, nicméně je začínají vytlačovat jiné, nepůvodní druhy ryb.

 

Jak ho dostat na háček: Na kapitální tlouště doporučuji vyrazit v chladnějších obdobích, protože, na rozdíl od většiny ryb, je třeba i zimě hodně aktivní. Mně samému se zatím největší tloušť povedl na konci března a měřil 45 centimetrů. Co se týče rybolovné techniky, nemusíte zas tolik vybírat. Chytá se na položenou, na plavanou, přívlačí i muškařením. První tři zkusím nějak více rozvést:

položená: jako nástrahu bych doporučil kukuřici, ovšem tu vám můžou stáhnout malinké rybičky. Skvěle se hodí i obyčejné žížaly, se kterými mám rovněž dobré zkušenosti. U tlouště je jedna zvláštnost. Pokud chcete vyrazit na opravdu pěkné kusy, zkuste cestou natrhat pár třešní. Ty tloušti obzvláště milují. Doporučuji vypeckovat a nastražit buď půlku či celou. Dále můžete ještě chytat na jiné druhy ovoce, nicméně třešeň mají úplně nejradši a také dobře drží na háčku. návnadu nechám na vás. Můžete ji koupit v rybářských potřebách, nebo si ji můžete doma vlastnoručně připravit. Já si ji tedy vždycky doma připravím, jelikož máme slepice a jejich šrot v podobě zrnek a dalšího partiklu je prostě dokonalý.

plavaná: tou tedy tlouště chytám ze všeho nejméně už kvůli tomu, že se jelec vyskytuje hlavně v silně proudících vodách, kde ten splávek příšerně splavává. Na háček rovněž přijde jedna z výše jmenovaných nástrah. Já bych osobně asi nejraději použil třešeň, na kterou se tloušti skvěle chytají právě na plavanou. Jinak návnadu můžete opět použít stejnou jako na položenou.

přívlač: možná to zní neuvěřitelně, ale jelec tloušť je jedna z mála kaprovitých ryb, která se chytá běžně i přívlačí. Má takzvané požerákové zuby, které jsou ukryté až hluboko v tlamě a prostý rybář je neuvidí. Prut i vlasec opravdu nechám na vás, ale já nejraději používám pletenku (pletenou šňůru) a prut asi 180 centimetrů dlouhý. Nic závratného, nicméně tloušť je na robustní náčiní velmi citlivý a jen tak nic nepozře. Nástrah je nepřeberné množství. Můžete sice vláčet i rybičku, ovšem nikoho takového (se zacílením na jelce) jsem v životě neviděl. Spíše se poohlédněte po nějakých umělých nástrahách, které jsou jakž takž cenově dostupné, můžete je použít vícekrát a ryby se na ně chytají spolehlivě. U tloušťů není výjimka. Pro začátečníky doporučuji malé rotační třpytky (kolem velikosti 1), které nejsou drahé, nejsou náročné na vedení a ryby se na ně chytají často. Zrovna dneska bylo zahájení sezony lovu dravých ryb, proto jsem již v půl šesté strašil u vody. Neváhal jsem ani chvilinku. Rotačka velikosti jedna letěla do vody. Po několika nahozeních se mi povedlo zaseknout a chytit malého jelce tlouště. Měl kolem 20 centimetrů. Rotačka má rovněž výhodu, že na ni kromě jelců ulovíte také další druhy ryb. Po přesunu na jiné místo jsem se dočkal nečekaného úlovku. Malý candát! Opravdu tedy miniaturní (15 centimetrů), ale candát. Tloušti rovněž nepohrdnou malým woblerem, streamerem nebo gumovou rybičkou.

Záběr tlouště většinou neprošvihnete, jelikož je to opravdu rána. Je to ovšem solidní bojovník a opravdu velcí jelci vám dají zabrat. Chovejte se k němu šetrně. Tloušť není nějak zvlášť chuťově výrazná ryba, proto se mu v českých řekách (hlavně v Sázavě) daří docela dobře. Jelec tloušť je hájen od 16.3. do 15.6.

 

Zajímavost: Kromě všech výše zmiňovaných nástrah se prý jelec tloušť chytá také na tzv. „bahýnko“. Je to obyčejná vodní tráva připevněná na háček a nahozená do vody. Zkušenosti s tím opravdu nemám.

Zde se mohu pochlubit svým 45 centimetrů dlouhým tlouštěm chyceným na konci března

na kukuřici na těžko.