Speciál Bobkového listu – Nejkratší a nejdelší zvířata na světě
Ano , je to tu zas !!! Naše zvířecí rekordy. Myslím si , že se nemusíme zdržovat a můžeme se vrhnout do hloubi země a do hloubi moří.
Nejdelší suchozemský živočich
Nemůžeme vám to zaručit , že to je nejdelší suchozemský živočich (nic jsem o něm nenašel) , ale je to nejdelší had na světě a myslím si , že by to mohl být i nejdelší suchozemský živočich. Je to krajta mřížkovaná , o které se někdy říká , že měla i 12 metrů. Nejdelší jedinec krajty mřížkované byl zabit na ostrově Celebes v roce 1912 , který měřil 9,76 metrů. Krajta mřížkovaná je také škrtící had , takže nedoporučuji si s ní nějak zahrávat. Krajta mřížkovaná nosí také tyhle rekordy :
nejdelší had světa (zabit na ostrově Celebes , 9,76 metrů).
nejdelší had chovaný v zajetí (ZOO v Pittsburgu , 8,7 metrů).
Jak už víme , krajta mřížkovaná patří do čeledi krajt. Ten had z ostrove Celebes byl také největší zdokumentovaný had (třeba se zdokumentuje ještě nějaký větší). Krajta mřížkovaná je také považována za 2. nebo 3. nejtěžšího hada světa. V hmotnosti je jen o málo těžší anakonda velká a snad i stejný had její čeledi krajta tygrovitá. Krajta mřížkovaná žije v jihovýchodní Asii , Indonésii a Filipínách. Živí se hlavně drobnými savci , ptáky a plazi. Někdy , když se chce pořádně nažrat se nebojí ani do blízkosti lidských obydlí , kde klidně bez problémů ukradne slepičku nebo selátko. Dokonce i větší jedinci si troufnou na divoká prasata nebo na tele od krávy. Nepohrdne ani jelenům a antilopám (ta je ale žravá). Bohužel jsou i případy , kdy se omotala kolem lidí a zabila je. Krajta také vypadá , jako kdyby měla na kůži mříže , proto se jí říká mřížkovaná. Asi po 3-4 měsících snáší samice krajty mřížkované až 50 vajec. Tento had se může chovat jenom , když je malý. Potom už se musí dát do ZOO. A ani v ZOO vám nezaručí , že pro něho najdou dobré místo. Krajta mřížkovaná je totiž velmi dlouhý had. To by bylo ke krajtě mřížkované všechno a my se vrhneme na nejdelšího mořského živočicha.
Nejdelší mořský živočich
Nejdelší živočich z hlubin moří je medúza Trubýš pochybný , který je také nejdelší živočich na světě. Měří 40 až 50 metrů a je ještě delší než plejtvák obrovský. Trubýš pochybný však nebyl pořád nejdelším živočichem. Existovali i mořští plazi , kteří žili za dob dinosaurů a společně s nimi vymřeli. Stejně dlouhý mohli být například nějací suchozemští dinosauři z rodu sauropodních dinosaurů. Například dinosaurus jménem Amphicoelias žil na konci období jury a mohl být stejně dlouhý nebo možná i větší než trubýš pochybný. Trubýš pochybný má smrtící žahavé buňky , kterými potom zabije kořist. Trubýši pochybní jsou vidět také v různých koloniích , které musí být dost dlouhé. Možná to zní divně , ale trubýš pochybný je ve skutečnosti plankton , který je nemenším živočichem na světě , proto , že se trubýš pochybný nechá unášet mořským proudem jako ostatní plankton. Trubýš pochybný také svou kořist láká zajímavým světem , na konci cesty nic netušící ryby se však stane nemilé překvapení. Trubýš pochybný ji totiž svým smrtícím jedem omámí a potom ji spořádá. Trubýš pochybný žije v hloubkách i jednoho kilometru. Teď si myslím , že nastal čas na nejkratšího suchozemského živočicha.
Nejkratší suchozemský živočich
Nejkratším suchozemským živočichem je zase had. Tento had patří do čeledi Slepanovitých , ale nemá žádné jméno. V jeho čeledi je 87 druhů nejedovatých hadů , kteří se dělí do dvou rodů.
Leptotyphlops (86 druhů)
Rhinoleptus (1 druh)
Tito hadi žijí v Africe , Arábii a na Středním východě. Slepanovití mají však zuby jen na dolní čelisti. Nemají také levou plíci potom ještě samcům chybí levé varle a samicím chybí levý vaječník. Oči mají překryté šupinami. Alespoň , že mají nějaký zbytek pánve. S těmito hady se jen tak na zemi nesetkáte , protože žijí v podzemí. Nejdelší hadi této čeledi měří až 40 centimetrů (to však měří ti nejdelší). Nejkratší had čeledi Slepanovitých je Leptotyphlops tesselatus , který měří 8 centimetrů. Tento druh však moc není známí a tak mu lidé úplně nevěří. O tomhle hadovi se moc neví , takže se omlouvám , za netučný text o něm. Teď se však vrhneme na nejkratšího mořského živočicha na zemi.
Nejkratší mořští živočichové
Je to plankton. O planktonu jste určitě něco slyšeli. Plankton je tak malý , že se nedá ani změřit. Plankton je vlastně soubor mikroorganismů , který se hodně stává potravou různých jiných živočichů například různých velryb nebo ryb. Třeba i medúza je plankton , protože se nechá unášet mořským proudem. To ty mikroorganismy dělají také a na cestě třeba do sebe zapadnou a vznikne větší plankton a větší plankton až se ta celá kolonie vejde plejtvákovi obrovskému do pusy. Stejně jako hadi Slepanovití (viz nahoře) se i plankton dělí do rodů :
Fytoplankton (to je rostlinný plankton – tvoří ho převážně různé řasy a sinice)
Zooplankton (to je živočišný plankton- tvoří ho různé mikroorganismy)
Bakterioplankton (plankton bakteriální – tvoří ho převážně různé bakterie)
Plankton se také dělí podle různých biotopů (biotop je vlastně prostředí , ve kterém ten plankton žije)
Hydroplankton (vodní plankton – jsou to organismy ve vodě , které nemají dost sil a tak se nechají unášet mořským proudem)
Aeroplankton (vzdušný plankton – organismy , které se nechají unášet vzduchem. Někdy vylítnou i do výšky několik tisíc metrů)
Kryoplankton (lední plankton – plankton zmrzlý v ledu a sněhu)
fytoplankton jsou tedy různé řasy a sinice a nějaké prvoky i tyto řasy se dělí do dvou skupin :
rozsivky (křemičité řasy)
obrněnky (nepleťte si to s brňavkou !!!)
zooplankton jsou různí malý živočichové například láčkovci (žahavci a žebernatky), korýši , pláštěnci , červi , měkkýši (mlži,plži,hlavonožci) , larvy a jiné takové malinké potvůrky.
Příště se společně koukneme na nejdéle žijící a zvířata s krátkým životem. Tak abyste nám do příštího článku nezestárly (:D).