S Bobkovým listem za rybářskými revíry : Sázava 3 B

Tímto článkem začínám novou sérii, jenž se bude zabývat našimi rybářskými revíry, kterých u nás máme požehnaně. V prvním díle jsem se zaměřil na revír mně nejbližší, tedy Sázavu 3 B.

Popis revíru : číslo – 411 153 Sázava 3 B (spravuje MO ČRS Čerčany)

Přítok Vltavy. Od jezu mlýna v Čerčanech až k jezu mlýna v Poddubí u Hvězdonic. Lov z plavidel povolen. Míry ryb stanoveny takto: štika 60 cm. Kapr nad 70 cm (včetně) se musí bez prodlení a s maximální šetrností vrátit zpět do rybářského revíru, kde byl uloven.

To byl tedy popis Sázavy 3 B, jak je napsaný v rybářském řádu. Náš revír začíná (jak bylo napsáno) ve vesničce Poddubí u Hvězdonic, kde přebírá štafetu po revíru Sázava 4 (H), jenž patří pražským rybářům. U Poddubí se nachází dálniční most D1, tudíž přes něj projede denně mnoho aut a místní obyvatelé si musí na onen hluk zvyknout. Celý tento revír je nádherný, až tajemný v tom, že se kolem Sázavy rozkládají hned dvě zříceniny hradů a jeden nádherný kostelík. První zřícenina by mohla být trochu známá všem, kdo se trochu zajímají o husity. Kousek za Poddubím se nad železnicí, která se táhne prakticky po celé délce revíru, rozkládá zřícenina hradu Stará Dubá. Dříve to bývalo opravdu mohutné hradiště, pod kterým leželo městečko Odranec. Celý tento komplex zažíval největší rozkvět ve 14. století, kdy dokonce Ondřej z Dubé zastával pozici nejvyššího zemského sudího. Z Dubé pocházel i poslední husitský hejtman Jan Roháč z Dubé. Hrad dobyla roku 1467 vojska Jiřího z Poděbrad. Tím zaniklo i městečko Odranec. Zřícenina je zde však stále k vidění a pár kamenů pod hradem připomíná i bývalou slávu Odrance. U cesty ze Zlenic do Poddubí se nachází tabulka s ukázkou středověkého hradiště.

Stará Dubá

Pod jezem v Poddubí se nachází typické ryby pro rychlou vodu, tedy tloušti, proudníci a občas i parmy (ale ty jen občas). Pak se již řeka uklidňuje a začíná se více rozlévat a stává se širší. Zde bychom snad našli již všechno, hlavně cejnky malé (ti jsou bohužel na tomto revíru přemnožení), podoustve, cejny a možná i úhoře. U Dubé (resp. Odrance) sice není tolik rybářských míst a řeka je zde i trochu mělčejší a celkově těžší, ale zase je zde božský klid, pokud zrovna nepanují krásné dny a lidé nechodí po již zmiňované cestě.

Na levém břehu (po proudu) se nachází jeden zchátralý kemp, pod kterým je menší peřej, kde se občas vyskytne nějaký ten pstruh. Řeka pokračuje dál líným tokem kolem chat, které více po proudu přibývají. Sázava je též velmi oblíbená mezi vodáky,kterých jsou tu v létě mraky (což nás rybáře většinou moc netěší). Je zde tudíž zřízen i vodácký kemp U Bořka s chatičkami. I kolem břehů je při krásných dnech rušno, jelikož tudy vede hodně cest, po kterých lidé chodí či jezdí na kole.

Pohled od kempu u Bořka

Dorazíme pak k asi nejfrekventovanější části revíru, ke zřícenině hradu Zlenice a k místu, kterému se říká Baštírna. Zlenice, kterým se spíše říká Hláska, byl mnohem menší hrad než Stará Dubá. Dnes z něj zbyla jenom věž se vstupní branou. Pohled z ní je však krásný. Na Hlásce se často konají různé akce, které mají většinou středověké téma. O naší zřícenině se natáčel i film Zločin na Zlenicích hradě z roku 1971, v hlavních rolích s Jaromírem Hanzlíkem a Petrem Kostkou. Natočen byl podle stejnojmenného románu. Film jsem sice viděl, ale asi nejvíc se mi z něj líbilo to, že byl spojený s místy, která velmi dobře znám. Jinak jsem na zápletku i rozuzlení zcela zapomněl. Pro milovníky počítačových her bych mohl připomenout, že se právě v tomto okolí odehrává příběh české hry Kingdom Come: Deliverance, která se mi moc líbila. Pod Hláskou se nachází občerstvovací stánek, kterému se říká Baštírna. Je to takový normální stánek s klasickými českými „prasárnami,“ jako jsou langoš, hranolky, hamburger, bramboráčky. Chutná to však nám všem, takže je zde často hlava na hlavě. Na protějším břehu (tedy levém) se nachází hotel Kormorán, který také nějaké občerstvení nabízí. Lidé se tu v létě často koupají. Funguje zde dokonce i přívoz, který je hojně využíván hlavně cyklisty.

Řeka je zde mělká a poměrně táhne, nicméně se tu nachází hodně malých jezů (jeden hned u Baštírny), nad kterými se tvoří tůně, kde se zdržují dravci, například štiky. V tomto úseku se také hojně vyskytují tloušti, u kterých je až k nevíře, jak málo jim vadí zdejší ruch. Na vlastní oči jsem viděl veliké tlouště, jak přímo u Baštírny sbírali mušky z hladiny, zatímco se kolem lidé koupali.

Řeka pokračuje líným tokem, který je plný spousty zatáček, kde je tok hodně hluboký a široký. Rybáři zde často loví na loďkách. Já v jedné z těch zatáček rybařil jenom jednou a chytil jednu ouklej, ale to spíš bylo mou nevědomostí než tím, že tu ryby nejsou. Nad řekou se táhne silnice ze Lštění do Zlenic, nad kterou se ještě táhne železnice ze Světlé nad Sázavou do Čerčan. Ještě nad tou železnicí se na kopečku nachází malebný kostel sv. Klimenta, kde se rozkládá i hřbitov. Obyčejně se zde konají i nedělní mše. Celý ten kopeček je něčím magický a výhled do okolí taky stojí za to.

Kostelík sv. Klimenta

V našem putování se dostáváme k vesničce Čtyřkoly, kde se nachází jez, pod kterým dříve bývaly nádherné parmy. Bohužel se jejich počty rapidně snížily a nevím, jak jsou na tom teď. Rybáři zde často sedávají. Tady se již může chytit opravdu všechno, jelikož zde již Sázava poteče jako typická nížinná řeka. Poputujeme ještě trochu níž po proudu, až narazíme na dva plynové mosty poměrně blízko sebe. Právě zde chytám úplně nejčastěji a právě zde se mi již povedly zajímavé kousky. Řeka tu teče líným tokem. Pokud se vám zachce vidět ledňáčka říčního (pták „klenot“), tak vyrazte právě sem. Je jich tu opravdu dost. Hnízdí v dírách v zemi kousek od řeky a vždycky na jaře vylétají ven a prolétávají nám nad hlavami a kolem vlasců. Zní to jako takový ptačí koncert. Na březích rostou stromy, některé již spadly do vody a slouží jako dokonalý úkryt pro ryby. Hloubka je tu asi 2 a půl metru. Je zde možné chytit prakticky všechno: oukleje, hrouzky, okouny, boleny, štiky, sumce, úhoře, kapry, cejny, cejnky malé (těch je zde až přehnaně moc), podoustve, karasi, tlouště, perlíny, plotice… Tento seznam rozhodně není úplný. Jedinou nevýhodou se mi zdá to, že tento úsek je čím dál rybáři oblíbenější a málokdy se stane, abych zde vůbec nikoho nepotkal. naštěstí se místa nachází daleko od sebe, takže si nějak vzájemně nevadíme. Na levém břehu se těsně kolem něj táhne cesta, po které chodí hlavně pejskaři a další lidé. Proto radši rybařím na pravém břehu, kde sice taky jedna taková silnice vede, ale je od břehu poměrně daleko. Já zde chytám hlavně na feeder, ale dá se lovit i na plavanou. Přívlač je zde taky možná, ale moc úspěšný jsem tu s ní nebyl. Pořád jsem ještě velký amatér. Ale na feeder nebo na klasickou položenou si zde můžete zachytat náramně dobře. Ryby výborně berou na červy (hlavně cejnci), ale i na kukuřici (například kapři), žížalu (například úhoři), peletu (například cejni) a spoustu dalších nástrah. Krmení může mít člověk jaké chce, důležité je, aby nějaké měl, protože tím zvyšuje svoji šanci na úspěch. Řeka tu obvykle neteče tak prudce, takže nemusíme dělat krmení zas tak pevné a lepivé. Výjimkou jsou ovšem pozdní zimní a brzké jarní dny, kdy je řeka opravdu hodně zvedlá, kalná, proudná a nese sebou veškerý „bordel.“ To se pak musí krmení udělat hodně pevné a lepivé, nejlepší je ho ještě zatížit přidáním obyčejné hlíny, která ho udrží na místě a ještě vytvoří lákavý mrak. Nastražit můžete v takto kalné vodě třeba žížalu. Krmítka za normálního stavu stačí tak 40 gramů, pokud je trochu vyšší stav, tak i 50 či 60 gramů (záleží, kolik daný prut zvládne).

Místo, kde asi nejčastěji rybařím

Přesouváme se k Čerčanům, kde již tento revír zastavuje místní jez pod vlakovým mostem. Nad ním chytá též hodně rybářů, ale hned u břehu vede poměrně rušná cesta/silnice. Ovšem těsně u jezu číhají pěkní okouni, které je možné chytat na přívlač. Rybářský revír Sázava 3 B zde zase předává štafetu revíru Sázava 3 A, o kterém si možná něco povíme příště.

čerčanský jez

Shrnutí: Sázava 3 B je hodně členitý a krásný revír. Můžeme tu najít prakticky všechna říční místa (proud, klidnou vodu, tůně..) a všechny druhy ryb. Zdejší krajina je též velmi nádherná a připomíná již zaniklou slávu zdejšího osídlení. Občas stačí jenom zvednout hlavu od prutů, podívat se do dáli a zamyslet se..

Kdyby Vás zajímalo o revíru Sázava 3 B něco víc, můžete se podívat na toto video. Je velmi zajímavé.