Alexandr Veliký

https://www.youtube.com/watch?v=G8TPBugNof4

30. července (nebo 31. července) roku 356 p ř. n.l. se v Makedonii (to je taková země u Řecka) v městě Pelle narodil budoucí král Makedonie Alexandr Makedonský (potom se dozvíte proč se mu říká Veliký). Alexandr prožil jako ostatní děti dětství :

 

Dětství

Alexandr se narodil králi Filipu Makedonskému a královně Olympias. Jeho otec Filip měl jenom jedno oko. Druhé mu někdo vypíchl v boji. Makedonci měli v té době docela velkou armádu a vydávali se hodně na vojenská tažení do zahraničí. Alexandr měl svou matku Olympias moc rád. Olympias dělala to že tancovala s hadi. Jednou se jeden had ocitl ve Filipově posteli. Filip moc radost neměl (já bych se teda taky nesmál). Alexandr zatím rostl a začal toužit po nějakém dobrodružství. Když už byl trochu větší tak mu táta Filip vybral učitele Aristotela (jednoho špičkového vědce té doby) se kterým se kamarádil. Alexandr teda neměl učení moc v oblibě a více toužil po dobrodružství. Když už školu dodělal stala se mu jedna nepříjemná věc. Jeho otec Filip se rozvedl s Olympias a vzal si Kleopatru z Řecka kterou moc v oblibě Alexandr neměl. Jeho otec dostal takový nápad. Makedonie byla od pradávna ohrožována Perskou říší které vládl král Dareios o kterém se říkalo že je nesmírně bohatý. Alexandrův otec plánoval že by do Perské říše vtrhnul a stal se králem Perské říše. Jednou při svatební hostině kdy se brali Filip a Kleopatra se přihodilo že ten nápad o dobytí Perské říše řekl Filip všem. Alexandr stál zatím opodál. Filip potom šel na druhý konec místnosti. Cestou však zakopl a upadl. Alexandr v tu ránu řekl “ Filip nedokáže ani přejít místnost natož aby vpadl do Perské říše“. Říká se že to Filipa tak naštvalo že chtěl svého syna i zabít. Ostatní ho však zadrželi. “ Je to následník trůnu “ řekli. Filip už se trochu uklidnil.

 

Král je mrtev. Ať žije král

Tahle slova provolali vojáci když zjistili že je král Filip mrtvý. Samozřejmě se to začalo vyšetřovat ,protože to byla vražda. Alexandr a jeho pravá matka Olympias se stali hned podezřelí. Alexandr se však ujal vlády a o Filipovi a jeho smrti se nemluvilo. Alexandr chtěl dokončit to co jeho otec plánoval. Dobýt Perskou říši. A tak začal svolávat své vojsko a vydal se na cestu. Alexandr měl svého oblíbeného koně. Jmenoval se Búkefalos (Jestli znáte město Búkefala v Asii tak na tom místě Búkefalos během bitvy umřel. Alexandr proto založil město Búkefala aby se na Búkefala dobře vzpomínalo. Alexandr hodně rád zakládal města. Třeba založil Alexandrii v Egyptě kterou potom zaplavily záplavy. Alexandr se hned vydal do srdce Perské říše s cílem ovládnout město Babylon a zabít krále Dareiose.

Docela se mu dařilo. Vyhrával jednu bitvu za druhou. Byl to dobrý a chytrý vojevůdce. Roku 331 p. ř. n.l. se střetla na území dnešního Iráku vojska Alexandra a Dareia. V Dareiově vojsku bylo asi 200 000 až 250 000 mužů. V Alexandrově armádě jich bylo pětkrát méně. Alexandrovi bylo 26 let kdy se střetl v téhle bitvě s Dariem. Perská armáda byla vlastně největší na světě. Alexandr měl dobrou bojovou taktiku. Nařídil vojákům aby se postavili do čtverce a aby s vzali dlouhá kopí. Vojáci vzali kopí a nasměrovali je do všech stran.  Makedonští vojáci uposlechli a udělali to co Alexandr říkal. Takovou metodou na ně nemohl nikdo zaútočit tak že proti nim šel jinak by ho napíchli. Mohlo se na ně zaútočit jenom z luků. Dareios měl zase vozy a na strany kol těch vozů dal špičák. Když potom jeli kolem někoho tak mu uřízli nohy. Alexandr však sestřelil jezdce a obrátil vozy proti Dareiovi který tenhle nápad nečekal. Nakonec vyhrál Alexandr. Alexandr pak zavítal až do Egypta. Stal se tak králem Asie. Nebylo však lehké panovat celé Asii. Hodně měst se bouřilo a tak je Alexandr musel uklidnit tím že tam pořádek zavedl násilím. Nebylo taky lehký se na ten trůn dostat. Musel projít několik válek a někdy mu šlo i o život. Nakonec si umanul že by jel na konec světa. V té době si mysleli že konec světa je začátek Tichého oceánu. Alexandr tam však nedošel a vrátil se domů do Makedonie. Jeho vojáci se už těšili domů na své rodiny. Alexandr nakonec umřel 10. nebo 11. června roku 323 p. ř. n.l. v městě Babyloně. Do dějin vstoupil jako Alexandr Veliký ,protože dobyl celou Asii a byla to velká říše.                                                                                                                                                                                                                                                                                                  A co si myslíte o Alexandrovi Velikém vy ? Pište mi to do komentářů. Za každý komentář jsem moc rád.