Tornáda z roku 1974 v Americe

27 a 28 dubna zažila Amerika pohromu. Přes 6 Amerických států se přehnalo 150 tornád. Nejhůře dopadli státy Louisiana, Mississippi a Alabama kde přišlo o život 160 obyvatel. Celkem si tornáda roku 1974 v Americe vyžádala 300 lidských životů. Tornáda dokonce utrhla u nějakých domů střechu když měli štěstí (normálně ta tornáda zbořila celý dům). Nejvíce bylo hrozný na tom že meteorologové (to jsou lidé kteří se zabývají počasím) si těch tornád nevšimli a nevarovali tím obyvatele měst. Ta tornáda se taky nenadále objevila. Tornáda tedy zaútočila na státy Ameriky. V tu dobu vypadl proud a ženy v porodnici co rodili to měli hodně špatný. Doktorky museli provést porody bez elektriky (to bylo hodně nebezpečné). Po tornádech se hned vyslýchali svědci. Novináři měli v tu dobu o čem psát. Tady máme jeden rozhovor který natočili Americké noviny:

bobkový list (dále BL): Dobrý den.

svědek (dále S) Jo dobrý den.

BL : Slyšel jsem že vy jste přežila katastrofu.

S : To jsem měla velké štěstí

BL : Můžete nám prosím říci váš příběh co jste prožila 27 a 28 dubna roku 1974 v Americe ?

S : Ano. S radostí.

BL : Tak teda máte slovo.

S : Bylo to tak. Jela jsem zrovna se svými kamarádkami a kamarády v autobuse. Všichni jsme byli veselý. Najednou se docela zvedl vítr. Z toho jsme si ještě nic nedělali. Pak už však přišla docela velká vichřice a začali jsme trochu mít strach. Obloha se zatáhla a já jsem jenom koukala jak se zvedá vítr. Někdo najednou vykřikl “ Tamhle je tornádo! „. Všichni jsme se hned otočili a před naším autobusem bylo pěkné tornádo (pěkné ,ale děsivé). Bylo naštěstí daleko ,ale mi i tak začali křičet a hleděli jsme na to jak tornádo pustoší krajinu. Najednou se začalo pomalu blížit k nám. Všichni jsme měli strach a křičeli jsme na řidiče ať se tomu tornádu vyhne ,ale nikde nebyla žádná zatáčka. Řidič nás ještě uklidňoval. To však nepomohlo. On sám věděl že je konec. Bylo to strašné. Byli jsme uvězněni v autobuse a jeli jsme vstříc proti tornádu. Nakonec nám řidič řekl ať se skrčíme. Věděli jsme že půjde do tuhého. Bylo to tak. Najednou se autobus vznesl do výšku a my jsme se bouchali o stěny autobusu. Skla praskla a já jsme chvíli ztratila vědomí. Když jsem se probrala tak jsme byla v jednom potůčku úplně sama. Ostatní se utopili. Byla jsem jediná z autobusu kdo přežil. Vysílená jsem se nechala unášet proudem. Potom když jsem načerpala trochu síly tak jsem vylezla na břeh. A to je konec. Potom už jsem se rozhlídla kolem sebe a byla tam jenom zpustošená krajina.

BL : Děkuji vám za rozhovor. Já bych teda nechtěl tohle prožít.

S : Tak to buďte rád že jste to neprožil.

BL : Na shledanou.

S : Na shledanou.

 

A my se zase vrátíme k tornádům. Jak vlastně vzniká tornádo ? No ono je to tak že se z proudu vzduchu (větru) stane vír. Ten se potom otáčí a otáčí a nabírá na síle a nechává kolem sebe točit cokoli. Samozřejmě

nemohla být všechna tornáda strašná. Jo počkejte já jsem vám to zapomněl vysvětlit. Tornáda se řadí taky do různých kategorií :

 

Kategorie tornád

F0 : Slabé tornádo. Pohybuje se rychlostí 33 m/s. Dokáže spáchat lehké škody jako například spadlé komíny a zlámané větve.

F1 : To už je silnější tornádo ,ale ještě to není ono. Pohybuje se rychlostí 33 až 50 m/s. Dokáže vytlačit auta ze silnic.

F2 : To už je docela nebezpečné tornádo. Pohybuje se rychlostí 50 až 70 m/s. Dokáže převrátit vagony a strhává střechy domů.

F3 : To je nebezpečné tornádo. Pohybuje se rychlostí 70 až 92 m/s. Dokáže způsobit už vážné škody jako například Ničí střechy, převrací vlaky a zdvihá ze země i těžká auta.

F4 : Velmi nebezpečné tornádo. Pohybuje se rychlostí 92 až 117 m/s. Srovná se zemí každičký dům co mu přijde do cesty.

F5 : To je katastrofální tornádo. Pohybuje se rychlostí 117 až 142 m/s. Strhává baráky jako nic a zdvihá do vzduchu a zase vymršťuje auta. Tohle tornádo je poměrně vzácné.

F6 : Když uvidíte takové tornádo tak je s vámi konec. opravdu nedoporučuji mu lézt do cesty. pohybuje se rychlostí 142 až 168 m/s a ničí prostě všechno. Toto tornádo však nevzniká samo. Vzniká z několika malých tornád. Tohle tornádo je však tak vzácné že se skoro nevidí.

 

Teď už víte o tornádech spoustu. Ta katastrofa roku 1974 byla strašlivá. A co si o tom myslíte vy ? Odpovědi pište do komentářů. Za každý napsaný komentář jsem strašně rád. Můžete mi ty komentáře psát i k jiným článkům. Opravdu rád vám odpovím.

 

 

 

229960-top_foto1-hrjiq