Bobkový list vám doporučuje dovolenou v Chorvatsku

Bobkový list vám doporučuje dovolenou v Chorvatsku. Asi většina z vás už alespoň jednou v Chorvatsku byla. Do Chorvatska Češi jezdí hlavně kvůli moři. Náš cestovatel Jan Mapa se tam vydal. Více už prozradí on :

 

Chorvatsko 

Do Chorvatska jsem jel i se svou rodinou. Cesta do Chorvatska trvá asi 900 kilometrů (pro někoho více , pro někoho méně. Záleží kam dotyčný jede). Když jsme přijeli k apartmánu , hned jsme se vybalili , dali oběd a šli hned na pláž. Musím říci , že moře je tam překrásné. Je nádherně čisté. Taky musím říci jednu věc. V Chorvatsku je strašně volných apartmánů. Já se tedy objednal pře internet , ale můžete si tam v klidu jet a když uvidíte ceduli apartmán ,  můžete se klidně zeptat jestli tam mají volné místo. Většinou volné místo mají a určitě budou potěšeni vaší návštěvou. Apartmány v Chorvatsku nejsou moc plné. Myslím si , že lidé mají rádi víc kempy u moře než apartmány. V Chorvatsku se taky nemusíte bát , že nenajdete místo u moře. Lidé si můžou vybrat. Buď být na hlučné pláži , kde na vás však nečíhá nebezpečí a nebo jít do přírody , kde je klid , ale Může tam na vás kde co vyskočit. Jednou jsem i potkal hada. Nebyl však jedovatý. Chorvatsko je také ráj pro potápěče. Voda je tam nádherně čistá a můžete pozorovat ryby klidně i ze břehu. Já už nějaké zkušenosti s potápěním mám a tak jsem si sebou vzal do Chorvatska i ploutve a šnorchl. Pod vodou tam je dost ryb. Hodně se však zdržují u břehu. V hloubce jsou spíše velká hejna a větší ryby. Viděl jsem od malých , centimetr dlouhých rybiček po 60 centimetrů dlouhou jehlici. Žraloků se také u pobřeží nemusíte bát. Podmořský svět je tam nádherný. Povalováním u moře jsem strávil skoro celou dovolenou. Někdy jsem si však zašel večer do nedalekého města jménem Šibenik. Je to město hned u moře. Bylo založeno už v 11. století. Muselo však čelit náporu vojsk z Benátek. Historie Šibeniku je velice válečná. Chorvati se museli bránit z pevnosti sv. Michala. Až teprve v 14. století Benátčané město dobyli. Dnes je pevnost sv. Michala otevřená pro veřejnost. Je z ní nádherný výhled do moře. V Šibeniku je také katedrála sv. Jakuba , která nádherně vyčnívá. Tady máte obrázky Šibeniku :SONY DSC

Toto je pevnost sv. Michala v Šibeniku.

img8022

Toto je katedrála sv . Jakuba , která je zapsaná na seznam UNESCO. Je krásná. U katedrály je i obchod se suvenýry.

sibenik-croatia

A tohle už je Šibenik v celé své kráse.

 

 

V Šibeniku je také plno restaurací a obchodů. Specialitou Chorvatů jsou jejich místní karbanátky. V restauraci jsem si je dal s hranolky a chutnaly výborně. Musím také říci , že Chorvati žijí  hlavně večer a v noci. Když jsem šel z pevnosti sv. Michala , viděl jsem jak tam v nějaké hospodě chystají oslavu. Bylo asi 10 hodin večer. Chorvatsko je poměrně bezpečná země , ale může na vás vybafnout něco , co jste nečekali.

 

Nebezpečná zvířata v Chorvatsku 

Hadi 

V Chorvatsku žije více druhů hadů , než v Česku. v Česku žije jenom užovka a zmije. V Chorvatsku žije také užovka , ale žije tam i více druhů zmijí. Nejnebezpečnější je zmije růžkatá , která vypadá takto :

160

 

Pozná se podle toho , že má takové menší růžky. Tato zmije je hodně nebezpečná hlavně pro malé děti a starce. Tato zmije však žije jenom v horách. Na pobřeží bývá málokdy. Já jsem na pobřeží také viděl hada. Nevěděl jsem jestli je jedovatý nebo ne. Místní mi řekli , že jedovatý není. Tady je jeho obrázek :stažený soubor (1)

 

POZOR SOUTĚŽ : Kdo první zjistí a napíše do komentářů jméno hada na obrázku , dostane odměnu.

 

Štíři 

kupodivu v Chorvatsku žijí i štíři. Vyskytují se však vzácně. Jejich jed však může být i smrtící.

 

Černá vdova

pavouk černá vdova žije v Chorvatsku také. Jeho jed je nebezpečný.

 

Bobkový list hodnotí zemi Chorvatsko : Bobkový list dává Chorvatsku 5 hvězdiček z 5.