Co se dělo po dinosaurech

Když dinosauři vyhynuli (o dinosaurech si můžete přečíst ve článku Dinosauři) začal takzvaný rozvoj savců.  To znamená že dinosauři už nevládli planetě zemi a savci toho využili ke svému vývoji. Napřed by jsme se však měli seznámit s různýma období po dinosaurech. Na pomoc jsme si pozvali paleontologošku a expertkyni na pravěk Emu Rexovou.

 

1. Paleocén 

Dinosauři vyhynuli asi před 65 miliony lety. Na planetu Zemi spadl obrovský asteroid a vyhladil dinosaury z povrchu zemského. Po dinosaurech byla příroda hodně zdevastovaná. Savci zatím začali vylézat a začali se přizpůsobovat životu na zemi (za dinosaurů trávili většinu času v norách). Za období Paleocénu žil také v mořích největší druh žraloka na světě (který už dneska nežije). Jmenoval se megalodon. Megalodon měl hodně velkou tlamu Byl dlouhý 20 metrů. Žralok bílí by byl proti němu úplný prcek. Megalodon taky vážil 20-30 tun. To je hodně dost.

5803bfa117_75829396_o2

 

Potom už následovalo hodně období kde se savci vyvíjeli. Asi nejzajímavější je Jižní Amerika. Tam se vyvinuli obrovští savci jako například Megatherium. Megatherium připomínalo hodně velikého lenochoda , ale hodně velikého. Dosahoval rozměrům dnešního slona a taky tak vážil. Vypadal tak trochu jako medvěd. Živil se listím a někdy nepohrdne ani masem. Byl taky však hodně, HODNĚ nebezpečný.

 

WWBBook_Megatherium

 

 

Další pravěký živočich Jižní Ameriky byl savec jménem Macrauchenia. Vypadal jako velbloud s chobotem. Byl to býložravec. Měřil 3 metry a vážil 900 kilo. Tento živočich vyhynul však asi před 10 000 lety. Jeho pozůstatky objevil roku 1834 špičkový vědec Charles Darwin.

WWBBook_Macrauchenia

 

Asi však nejzajímavější živočich byl šavlozubí tygr jménem smilodon. Smilodoni žili napřed ve Střední Americe. Potom když se spojila Jižní a Střední Amerika (díky jedné sopečné explozi) přemístili šavlozubí tygři do Jižní Ameriky. Tam lovili různé živočichy jako např. Macrauchemia. Smilodon vážil asi tak 400 kilo a měl strašně dlouhé zuby. Byl to hodně tichý lovec. Ke kořisti se plížil až nakonec zaútočil. Smilodoni lovili většinou ve smečkách. Když však bylo málo potravy (většina živočichů vyhynula) smilodoni vyhynuli. Poslední smilodon naposled vydechl před 10 000 lety. Ostatky smilodona můžete najít v muzeu v Los Angeles.

Smilodon_fatalis_life-restoration_'08

https://www.youtube.com/watch?v=SkGqsY0BVCY