Dinosauři

Určitě všichni znáte dinosaury. Velké ještěry kteří kdysi dávno chodili po zemi. Dinosauři však nebyli vždy velcí. Vezměme si třeba Čínského mikroraptora který byl dlouhý i s ocasem 40 centimetrů a vážil 2 kilogramy. Sjedeme to hezky pěkně od začátku. Byla 3 dinosauří období. Trias, Jura a Křída :

 

Dinosauří období 

1. Trias 

V tomhle období se nic moc nedělo. Nebyli ještě vyvinutí pořádní dinosauři. V té době byla strašlivá vedra a málo vody.

2. Jura 

Tohle období přálo hlavně sauropodům (To byla skupina dinosaurů kteří měli dlouhý krk. Patřil tam třeba Brachiosaurus, Kamarasaurus nebo Diplodocus (čti diplodokus) ). Vyvinuli se už první velcí masožravci třeba Allosaurus nebo Ceratosaurus. Vyvinuli se i první dinosauři v moři a v obloze.

3. Křída 

Tohle třetí období bylo zároveň poslední dinosauří období. V té době žil obávaný Tyranosaurus Rex který lovil různé dinosaury například Triceratopse. Dinosauři si žili svůj vlastní život dokud …..

 

Co se stalo s dinosaury 

Je jedna veliká otázka. Proč tedy nežijeme mezi dinosaury ? Před 65 miliony lety se stala katastrofa. Vědci přesně neví co se stalo ,ale domnívají se že před 65 miliony lety spadl na planetu Zemi asteroid (meteorit) který vyvolal obrovskou vlnu tsunami která spláchla celý kontinent Pangea ( To byl jediný kontinent v době dinosaurů který se potom rozdělil a vznikli z něho jednotlivé světadíly) a způsobil veliké požáry a vymrštil do vzduchu velikou vrstvu prachu který zakryl celé slunce a bez sluneční energie umírají rostliny. Bez rostlin umírají býložraví dinosauři ,protože nemají nic k jídlu a tím potom umírají i masožraví dinosauři kteří nemohou jíst býložravé dinosaury ,protože býložravci vyhynuli. Meteorit který spadl před 65 miliony lety na Zemi vyhladil 96 procent celého života na zemi. Už si myslíte že Země byla celá zdemolovaná a nic na ní nežilo. Co se tedy stalo s těmi 4 procenty života ? Ti se potom začali vyvíjet a vyvíjet až v člověka. Ta skupina zvířat co přežila byli savci. Za doby dinosaurů žili savci v jeskyních a v podzemí. Kdyby vylezli na zem tak by je dinosauři slupli jako maliny. Nakonec po vyhynutí dinosaurů začali savci vládnout Zemi a začali sa vyvíjet. To už je však téma na jinou kapitolu. A ještě vám jako bonus dám dinosauří rekordy :

 

Největší dinosaurus 

Tak určitě to byl dinosaurus jménem Argentinosaurus. To byl dokonce největší živočich co chodil po zemském povrchu (POZOR jen po zemském povrchu. Největší živočich je a byl Plejtvák obrovský). Argentinosaurus vážil až sto tun. Výšku přesně nevím.

 

Nejmenší dinosaurus 

Tak určitě to byl mikroraptor který měřil i s ocasem 40 cm (centimetrů) a vážil 2 kg (kilogramy).

 

Dinosaurus který strašně prděl 

všichni sauropodi ,protože dříve rostli rostliny zvané cykasy. Ty potom sauropodi jedli. A protože měli cykasy tvrdé listy tak se špatně trávili a sauropodi tím strašlivě prděli. Taky někdy polykali kamínky aby jim ty cykasy v to mtěle rozmačkali.

 

Největší masožraví dinosaurus 

Byl to náš starý známí tyranosaurus rex který vážil 8 tun a masožraví dinosaurus jménem Giganotosaurus který byl asi největší masožraví dinosaurus.

 

Pokud máte rádi dinosaury tak mi to pište do komentářů.