Jezero Loch Ness – je zde opravdu příšera?

Asi nejznámější tajemství na světě. A já o tom ještě nenapsal, je čas to napravit 🙂

Kromě čerstvě narozených dětí není nikdo, kdo by neznal toto proslulé skotské jezero.

Napřed něco zeměpisného. Víte, co vlastně ve starém skotském jazyce gaelštině znamená Loch Ness? Správně se to v gaelštině vyslovuje Loch Nis a loch právě znamená jezero. Loch Ness je také druhé největší jezero Skotska. Nachází se v ledovcově-tektonické dolině Great Glen ve správní oblasti Highland. Je to docela pěkné jezero, turisty (kteří sem jezdí opravdu v hojném počtu) sem však láká něco jiného. Údajně se zde totiž nachází nestvůra v podobě hada.

 

Lochnesská obluda

Několik lidí policii tvrdilo, že v jezeře vidělo nějaký objekt, který se pohybuje a připomíná vodního hada. Hodně z nich bylo i podrobeno detektoru lži a dokonce i u většiny se prokázalo, že nelhali.

I díky tomu zde vznikalo hodně obchodů se suvenýry připomínajícími Lochnesskou příšeru. Je zde i nespočet restaurací s názvem ukazujícím na toto stvoření. Samozřejmě, bylo zde i několik podvodů, ale něco na tom asi bude, protože ji vidělo hodně lidí. Bylo zde vysláno nemálo expedic a jedna z nich dokonce detekovala nějaký neznámý objekt, který se do zdejšího ekosystému nehodí. Vědci by na toto pouze řekli, že pokud tam něco je, může to být pravěký vodní plaz plesiosaurus, který však vyhynul před několika miliony let a pravděpodobnost, že tam žije, je minimální. Stejně by dlouho nepřežil. To, co ve zdejších vodách plave se asi nikdy nedozvíme. Třeba tam neplave nic 🙂