Jurij Gagarin a jeho příběh

Tento článek je o prvním člověku ve vesmíru a je to první článek nové rubriky Vesmír.

Mládí

9.března roku 1934 se z domu jedné ruské vesnice Klušino ozývá brekot novorozeně a už Gagarinovi slaví narození svého třetího dítěte. Jeho matka Anna Timofejevna ho pojmenovala Jurij Alexejevič Gagarin. Zkráceně se mu však říká Jurij Gagarin. Jurij Gagarin byl třetí kluk Gagarinů a druhý nejmladší ze 4 dětí Gagarinů. Nejstarší byl Valentin potom byla jediná dcera Gagarinů Zoja. Jurijův mladší bratr se jmenoval Boris. Jeho otec Alexej Ivanovič Gagarin pracoval jako truhlář a tesař. Jeho matka Anna Timofejevna pracovala jako dojička krav. Je vidět , že tak známá osobnost nevyrůstala v moc bohaté rodině. Bohužel do jejich života silně zasáhla 2. světová válka , ve které Nacisté zajali jeho 2 bratry a odvedli do koncentračních táborů. Jeho bratrům se však podařilo uprchnou a do konce války bojovali z Sovětský svaz , tehdejší Rusko. Po válce se Jurij mohl vrátit do školy a dostudoval 6. třídu (dříve se učilo na základní škole jen do 6. třídy). Po 6. třídě se Jurij hlásil na Zemědělskou školu v Ljubercích  ,kde studoval jako slévač. Jednoho dne dostal Jurij za úkol projekt o vědci a vynálezci Konstantinu Ciolkovském. Jurijovi se myšlenky Konstantina Ciolkovského moc líbily a to byl první krok k jeho vesmírné kariéře.

 

Letec 

Jurije po několika letech už nebavilo být pořád jenom zemědělcem a spolu se svými spolužáky snili o létání (ti byli ale vybíraví). Hlásili se tedy na letecký kurz DOSAAF , kde je naštěstí vzali. K létání se však nedostali. Když nedaleko Saratova vznikla letecká škola , zkusil štěstí i tam. Od ostatních škol ho však vzali až na 3. pokus. Jurij tedy od roku 1955 létal ve svém letadle Jaku-18. Potom se i hlásil na školu v Orenburgu , kde měl už menší potíže. Asi proto nechal na chvíli létání a sloužil u loďstva za polárním kruhem (tam musela být zima). Po pár letech se však zase vrátil k létání a dokončil studium v Orenburgu , které bylo zakončeno slavnostním večírkem , na kterém se Jurij seznámil se zdravotnicí Valentinou Ivanovnou Gorjačevovou. Po půlroce se spolu vzali a měli spolu 2 dcery. 10. dubna 1959 se jim narodila dcera Jelena (směšné jméno). Druhá dcera Galja se narodila pouhých 5 dní před Jurijovým kosmickým letem.

 

Kosmonaut 

Jurij se jednoho dne dozvěděl , že Sovětská vláda chce vybrat kosmonauty z řad letců. Jurij hned vycítil příležitost a tak se stal kosmonautem. Tady máte podrobnosti , které každý kosmonaut potřeboval :

věk do 35 let (to Jurij měl)

výška do 175 centimetrů (Jurij měl 157 centimetrů)

pevné zdraví (To Jurij také měl)

 

 

No a tak Jurij začal trénovat. V té době Sovětský svaz hodně soupeřil s Amerikou o dobývání kosmu. Amerika měla trochu navrch , protože to byli právě Američani , co vyslali šimpanze do vesmíru a tím vyslali prvního živého tvora do kosmu. Proč se teda Sověti nesebrali a nevypustili rovnou do kosmu člověka ? Ono to bylo tak , že v době před Jurijem se uměly rakety odrazovat se od země , ale neuměly přistávat a nikomu se ve vesmíru nechtělo trávit celý život (:)). V době , ve které Jurij žil však už uměly rakety i přistávat a tak to byl boj s časem mezi Amerikou a Sovětským svazem. Sověti se proto zeptali Jurije , který byl na takový let vhodný jestli by nechtěl napsat dějiny a Jurij nadšeně souhlasil. Bylo tedy rozhodnuto. dne 12. dubna roku 1961 Jurij Gagarin odstartoval v raketě Vostok1 do vesmíru a jako první člověk pocítil ten obrovský tlak , proto mu z řídící stanice pouštěli do sluchátek hudbu , aby nemyslel na tu bolest. Po nějakém čase Jurije upoutala tma. Tma , která vedla do nekonečna a za ním se vznášela koule , připomínající ozdobu na vánoční stromeček. Byla to planeta Země. Jurij se pokochal , obletěl ji dokola , najedl se , napil se a potom letěl domů. Tam ho chválili a vítali. Jurij měl tak dobrý pocit , že novinářům řekl :

“ Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi , viděl jsem , jak je naše planeta krásná. Lidé , chraňme a rozmnožujme tuto krásu , ale neničme ji ! “

 

Jurij si ještě hodně dlouhou dobu užíval slávu a rodinu. Bohužel nic netrvá věčně.

 

Smrt 

Jurij Gagarin si 27. března roku 1968 vyzkoušel cvičný let letadlem. Bohužel se s ním letadlo zhroutilo a on zahynul. Bylo mu 34 let.

 

Výška : 157

Znamení : Ryba

Narození : 9. března 1934

Úmrtí : 27. března 1968