Speciál Bobkového listu – Zvířecí rekordy – Největší a nejmenší zvířata světa

V tomto speciálu Bobkového listu se podíváme na zvířata , která mají tak dobré vlastnosti , že jsme je zařadili mezi zvířecí rekordy. Asi nejlepší na začátek by bylo největší suchozemské zvíře světa.

 

Slon Africký 

Slon Africký je největší suchozemské zvíře světa. Může dorůstat výšky až 4 metry. To je jako kdyby se minimálně tři dospělí muži postavili na sebe. Jak už slyšíte z názvu , tento druh slona brázdí savany Afriky. Slon Africký má ještě dva příbuzné. V Indii má slona Indického , který je hodně uctívaný budhisty  jako božské zvíře. Nejmenší z těch tří slonů je slon Pralesní , o kterém se moc nemluví. Jak už naznačuje jeho nos , patří do řádů chobotnatců a drží také rekord za největší nos na světě. Na tomto světě je však Slon Africký také nejnebezpečnější slon. Běží rychlostí 40 kilometrů za hodinu a když vás dožene , rozdupe vás na cucky. Ročně však kvůli útoku slona zemře 500 lidí , většina z nich , asi 300 jich zemře v Indii. Naproti tomu však pytláci zabijí ročně 35 000 slonů. Slon proto patří ohroženější druhy a hodně slonů už přežívá jenom v národních parcích. Pytláky je hodně vyžadována slonovina , kterou mají sloni v klech. Proto pytláci zabijí celého slona , vezmou si kly a potom je prodávají za velké peníze na černém trhu. Hodně se ještě sloni Afričtí vyskytují v savanách a pralesích. To by bylo všechno a pojďme už tedy i k největšímu zvířeti v moři a na světě. slon

 

Plejtvák Obrovský 

Asi každý z vás ví , že plejtvák Obrovský přezdívaný též Modrá velryba je největší živočich co kdy žil. Dokonce ani žádný z dinosaurů nebyl větší než on. Není se čemu divit. Plejtvák Obrovský je 30 metrů dlouhý a váží 200 tun. Jeho jazyk váží normálně 4 tuny to je jako jeden dospělí slon. To je neskutečné. I přes to , jak je plejtvák Obrovský velký a mohutný patří k nejrychlejším mořským živočichům. V jednom však plejtvák Obrovský není nej. Je to jeho délka. Existuje medúza Trubýš pochybný , která je 40 až 50 metrů dlouhá. I tak si však náš plejtvák zaslouží místo ve zvířecích rekordech. Je to savec , takže rodí živá mláďata , o která se hodně stará. Když však velrybí mládě uhyne , hned se na něj vrhnou kosatky. Plejtvák to však nemá v životě lehké. Je to velmi ohrožený druh velryby. Částečně je i trošku vyhubili pytláci , kteří lovili velryby dávno , dokud se nestali chráněný druh. Dneska přežívá už asi jenom 500 plejtváků Obrovských. Plejtváci se však ještě pořád načerno loví. Plejtvák Obrovský spořádá během sezony 450 až 750 tun potravy. Teď už však pojďme na nejmenšího suchozemského tvora.

plejtvak-obrovsky_jyz19qh

 

 

Netopýrek thajský 

Rozměrově je to nejmenší savec na zemi. Hmotností je však nejmenší bělozubka nejmenší , hlodavec , který není velký ani jako klíč. Netopýrek thajský patří do čeledi netopýrkovitých. Je to také nejlehčí netopýr. Netopýrek thajský je 3 centimetry dlouhý a rozpětí křídel má 13 centimetrů. Dokonce je tak malý , že se mu říká také čmeláčí netopýr. Je také známí tím , že se někdy popisuje tak , že je jeho nos podobný prasečímu rypáku (:)). Kromě toho nemá ocásek , ale má zase velké uši. Netopýrek thajský je však také ohrožený druh a tak se vyskytuje jenom v thajském národním parku Sai Yok. Jako všichni netopýři se živí hmyzem. Obydlí má také ve vápencových jeskyních , kde visí ze stropu a čeká na kořist. Většinou však loví kořist v listech stromu , protože má docela dlouhá křídla v porovnání s tělem.  O tomto netopýrovi se toho moc neví , ale teď se už vrhneme na nejmenšího živočicha v moři. 2129294_

 

Schindleria brevipinguis  

Tato ryba nezná žádný český název , ale byla objevena u Austrálie v roce 1979 , popsaná však byla až v roce 2004. Délka života této ryby jsou 2 měsíce. Žije však ve velkých hlubinách 16 až 30 metrů a je to nejmenší obratlovec na zemi. Měří 7 až 8 milimetrů a neváží ani miligram. Je průsvitná a nemá ani zuby , ani šupiny (je to vůbec ryba ? ). Je podivné , že sameček tohoto druhu ryby je o 1 milimetr menší než samička. Takhle to je skoro pořád. Vždycky musí být sameček menší než samička. Třeba pavouk černá vdova má název proto , že se samička spáří se  samečkem a potom ho zabije. teď však zpátky k rybě. O této rybě se skoro nic neví , a proto tento článek ani není zas tak plný.

Schindleria_brevipinguis400

 

 

 

 

Doufám , že se vám tento článek o největších a nejmenších živočiších světa líbil. Příště se spolu koukneme na nejdelší a nejkratší zvířata světa. Těšte se !!!