Karel IV. – narození a dětství velké hvězdy

Píše se 14. květen roku 1316. V Praze právě probíhá porod. Eliška Přemyslovna , Česká královna právě porodila svého prvního syna Václava. Říká se , že když se v té době Václav narodil , otevřela se hladina jedné tůně před Vyšehradem a vyvrhla na svět zlatou kolébku , kterou před mnoha a mnoha lety potopila do té tůně bájná kněžna Libuše. Václav ji prý měl moc rád. Jak však on rostl , kolébka rostla s ním. Když už byl velký , přeměnila se zlatá kolébka na zlatou postel. Takže v ní spal i jako velký (Ten se tedy měl. Rodiče mu nemuseli kupovat žádnou jinou postel a pěkně ušetřili) , ale každý z nás se narodil a prožil i dětství. To neminulo ani Václava. S tátou se moc nesetkával , proto ho spíše vychovávala v Praze jeho máma Eliška. Když se přece jeho otec Jan Lucemburský vrátil do Prahy pro peníze na války , dopadalo to někdy docela krutě. Jednou ho Václav naštval natolik , že ho dal domácí vězení na Hradě Křivoklátu. Od té doby moc Václav Křivoklát rád neměl a v dospělosti na něj také nejezdil. Jan Lucemburský však pocházel z Francie a tak si řekl :

 

Rozhovor Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny  

Jan : Hele , Eliško nechtěla by sis zajet se mnou někam na výlet.

Eliška : Tak jo. A kam by si chtěl vyrazit  ty chytráku ?

Jan : Co třeba do Špindlerova mlýna na Sněžku.

Eliška : Dobrý nápad , ale kam by si chtěl dát Václava ? Určitě víš , že na Sněžku nevyleze.

Jan : Co třeba kdybychom ho poslali do Francie do Školy.

Eliška : Na jak dlouho.

Jan : Nechtěl jsem se ti s tím svěřit , ale budu muset. (nadechne se) Na 7 let. Bereš ?

Eliška : Ty ses dočista zbláznil. Myslela jsem , že jsi přišel v té válce jenom o oko , ale vypadá to , že ty jsi tam přišel i o rozum. A kdo by ho tam vychovával ?

Jan : Můj kámoš Karel IV. zvaný Sličný. Je to hodný chlap.

Eliška : Tak dobře , ale jestli se mu tam něco stane ….. (nakloní se k němu) jestli se mu tam něco stane tak si za všechny ty tvoje peníze nechám postavit luxusní letohrádek a tobě zbyde prd. Rozumíš ?

Jan : Ano.

 

Bylo však rozhodnuto a tak Jan Lucemburský poslal roku 1323 mladého Václava do Francie do školy. Tam mu Karel IV. zvaný Sličný nabídl za ženu princeznu Blanku z Valois. Asi byla krásná a tak si ji Václav vzal. Svatba se konala když Václavovi bylo deset let ( ?????????). Dokonce se mu ve Francii natolik líbilo , že se i z Václava nechal přejmenovat na Karla. Na francouzkém dvoře se naučil snad prakticky všechno. Naučil se tam bojovat , malovat , hrát na hrací nástroje a číst a psát. Když po sedmi letech přijel zpátky do Čech , nestačil se divit. Čechy a Morava byli úplně zničeny. Ještě zdrcující však bylo , že se hned po příjezdu do Prahy dozvěděl , že mu zemřela matka. Byl z toho moc smutný. Eliška Přemyslovna (20. května 1292 – 28. září 1330) byla pohřbena ve Zbraslavi. Prý údajně zemřela na tuberkulozu. Karel se však po několika měsících otřepal a když mu i otec Jan padl v bitvě u Kresčaku ve Francii , ujal se vlády on.

https://youtu.be/CNP-Wil1xgE