obraz Poslední večeře páně

Dnešní záhada je tak trochu i umělecká. Je o obrazu jménem Poslední večeře páně , kterou nakreslil známý umělec a vynálezce Leonardo da Vinci. Leonardo byl Ital a proto nakreslil tento známý obraz do milánského kostela Santa Maria delle Grazie. Obraz má znázorňovat poslední večeři Ježíše Krista. Ježíše ještě téže noci chytili a další den ukřižovali. Teď však zpátky k obrazu. Tento obraz byl namalován v 15. století. Leonardo byl velice chytrý a tak tento obraz chtěl nakreslit něčím novým. Maloval proto temperou a olejem. Kvůli tomu se stalo , že obraz byl již v 16. století ve špatném stavu. V této době je tedy ve stavu ještě horším. Pořád tam je však viditelné , co má obraz symbolizovat. Ježíš v obrazu sedí uprostřed stolu a kolem něj sedí jeho 12 apoštolů. Historici umění se pořád hádají , co Ježíš vlastně říká. Vznikly z toho dvě teorie. Tady je máte :

 

teorie č. 1 

Podle první teorie Ježíš na obraze říká svým apoštolům kolem stolu , že je mezi nimi zrádce , který Ježíše prodá Izraelcům. Všichni apoštolové jsou vyděšeni a nevěří vlastním uším. Zatím co se diví , jeden apoštol se skrývá a mračí. Je to Jidáš , který v té osudné noci Ježíše prodal. Potom se i sám oběsil. Na počest ukřižování Ježíše Krista se na Velikonoce pečou takzvané jidáše. Tady je máte : jidase       

teorie č. 2  

Druhá teorie říká to , že po tom , co Ježíš apoštolům řekl , že je mezi nimi zrádce , ukázal rukou na chléb a na kalich s vínem ukázal druhou rukou. Potom apoštolům řekl , aby si každý kousl chleba a aby se každý napil vína. Chléb představuje jeho tělo a víno jeho krev (husité si potom dali kalich do svého znaku). Každý se tedy najedl a napil.

 

Teď se však dostáváme k nejzábavnější části a to , že různí nadšenci do mýtů zkoumají tento obraz. Věří totiž , že je v něm ukryta tajná šifra , kterou když vyluští , ukáže jim cestu k pověstnému zlatému grálu. Grál je ten kalich , z kterého Ježíš pil při poslední večeři. Někteří dokonce tvrdí , že šifra skrývá konec světa. Jedna vědkyně to zkoušela vyluštit.Prý , že se jí to povedlo. Vědkyně říká , že je tam zašifrovaný konec světa roku 4006. celý svět prý zničí potopa světa. Asi jako ta , kterou prožil Noe se svou archou. Kdo ví. Třeba se jednou tajemství obrazu opravdu rozluští. Musíme si ještě počkat. Na závěr vám ukážu samotný obraz a hlavní osoby :

 

Posledni vecere

 

         Ve středu je Ježíš a druhý vlevo je Jidáš. Někdy se i říká , že u poslední večeře byla i Máří Magdaléna , údajná Ježíšova manželka. Prý tam byla v přestrojení za chlapa. Podívej se teď po Kristově pravici ( ty se podívej vlevo). Hned vedle Ježíše je prý  sv. Jan. Podívej se však na něj. Šušká se , že to je Máří Magdaléna. Co si myslíš ty ? Je to muž nebo žena. Odpovědi piš do komentářů.

 

A teď ti ukážu parodii na poslední večeři.

star wars

 

  Poznáš , kdo večeří tady ? Nápověda , psal jsem o tom v minulém článku. Odpovědi piš také do komentářů.