Rybí encyklopedie – cejn velký

Ještě rychlá poznámka: je to čistě můj názor a vědomosti. Jsem ještě opravdu začátečník v rybaření, ale tímto článkem bych chtěl alespoň trochu pomoci těm, kteří se o rybaření zajímají, ale umí to asi jako já před rokem.

 

Cejn velký (Abramis brama)

 

Cejn velký je ryba mnoha názorů. Příznivci feederu, plavané či položené ho zbožňují a mnohdy je to taky jediná ryba jejich dvouhodinové rybářské procházky. Zato vášniví kapraři by ho nejraději zabíjeli rovnou na místě. Důvod je takový, že cejn se chytá na stejné nástrahy a krmení jako kapitální kapři a přece jenom, když nalíčíte na obrovské prase a najednou vám za to po pár minutách tahá cejn, sám se tomu nedivím. Já však patřím do té první skupiny a cejny (zvláště ty velké) mám moc rád.

 

Stavba těla: Cejnovi se často přezdívá „lopatáč„. Je to kvůli jeho stavbě těla, kdy nemá moc břicho (jako třeba kapr). Tím se vlastně podobá lopatě, která je také plochá. Má poměrně malou hlavu, ale nenechte se mýlit. Sebere opravdu vše možné a je jedno jaké velikosti. Jeho ploutvičky jsou, jako u sumce, docela malé a pohybuje se hlavně díky docela silné zadní ploutvi. Malí a středně velcí cejni jsou zbarveni do stříbra a opravdu velcí jedinci jsou trochu i nazlátlí. Často se i cejn velký zaměňuje s cejnkem malým. Cejnek je však méně slizký, menší a většinou má i trochu narudlé ploutvičky.

 

Způsob života: Život cejna je podobný životům ostatních ryb. Je to hlavně říční ryba. Většinu života hledá potravu, někdy kolem května až července se tře a má velmi chutné maso. I kvůli tomu musí být hodně ostražitý. Bohužel, ne vždy takový je a tak pomalu, ale jistě ubývá populace velký cejnů. Ti největší se prý dají ještě chytit v řekách na Moravě, konkrétně na Dyji a Moravě. Cejni kolem půl metru tam jsou běžně loveni. Na ostatních českých řekách (třeba i na Sázavě) se úlovku takto velikých cejnů považují za rekordní. Třeba můj největší ulovený cejn na Sázavě měl přes 37 centimetrů a já byl za něj neskutečně šťasten.

 

Jak ho dostat na háček: Jako nejlepší nástrahu na lopatáče doporučuji rousnice. Pokud náhodou selžou, můžete zkusit starou českou klasiku, kolínka. Mnohem účinnější je, když do vařících se kolínek přisypete trochu strouhanky nebo nějakého speciálního aromata. Ve vodě je to více cítit a sebrat vám to může třeba i kapřík či jiná bílá ryba. Za pokus stojí i kukuřice, kterou mají rády snad všechny ryby a myslím, že cejn nebude výjimkou.  U cejnů hraje také zásadní roli krmení. Jsou samozřejmě zase vyráběny specializované krmné směsi. Já však dávám raději přednost krmítku, které umístím na návazec. Samozřejmě to jde jen při lovu na položenu či feederem. Vnadit se dá i při lovu na plavanou a to konkrétně krmnými koulemi, které se dají ručně házet na dané místo. Jak už jste výše zjistili, nejlepšími metodami lovu cejnů jsou feeder (na který chytám osobně já), položená s čihátkem a plavaná se splávkem. Záběr cejna je většinou hodně opatrný, proto je i docela těžké ho zaseknout. Když už se vám to podaří, přichází na řadu asi ta nejlepší fáze. Zdolávání. Když po souboji máte cejna v podběráku, vytáhněte mu háček z huby. Na rozdíl od úhoře a sumce nástrahu moc nenasává (proto i ty opatrné záběry). Velký cejn se může snadno splést i s karasem, ale karas má opravdu břicho jako kapr. Ještě taková specialitka, nejlepší měsíc na lov velkých cejnů je údajně září a já to mohu potvrdit. Právě v září jsem totiž chytil svého největšího cejna na žížalu pomocí feederu.

 

Zajímavost:        „Když se cejn tahá z vody, není to většinou bitva, ale je to krásné…“   Takto nějak popsal zdolávání cejna slavný spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel. Měl jednoznačně pravdu. Podle záběru většinou ještě moc nerozeznáte, jestli bere cejn nebo něco jiného. Když pak zaseknete a ryba je na prutu, podaří se vám rozeznat cejna do pár vteřin. Cejn si totiž lehne a pomalu se nechá táhnout směrem k rybáři. Člověk na druhé straně vlasce cítí ohromnou tíhu, protože hodně cejnů je dost narostlých. Nejsou tu však ty škubance do prutu, kdy se chce ryba osvobodit a plavat pryč. Takovéto škubance dělá například kapr či parma.

 

 

Zde se ještě mohu pochlubit svým 37 centimetrovým cejnem chyceným v řece Sázavě 🙂

 

 

 


A pro příznivce feederu vřele doporučuji knihu Feeder po celý rok od Milana Tychlera, kde jsem se mimochodem dozvěděl mnoho zajímavých rad k lovu cejnů.