Rybí encyklopedie – sumec velký
Ještě rychlá poznámka: je to čistě můj názor a vědomosti. Jsem ještě opravdu začátečník v rybaření, ale tímto článkem bych chtěl alespoň trochu pomoci těm, kteří se o rybaření zajímají, ale umí to asi jako já před rokem.
Sumec velký (Silurus glanis)
Sumec velký. Největší sladkovodní ryba Evropy. Monstrum… Takhle vidí sumce velkého většina společnosti. Je tomu ale opravdu tak? Pojďme se na našeho obra podívat hezky popořádku.
Stavba těla: Sumec velký je opravdové monstrum. Může dosahovat délky i 3 metrů. Rekordní sumec, který byl uloven má však asi kolem 2,7 metru. Přes obrovskou hlavu se dostáváme k samotnému tělu. Divné na tom je, že vlastně celé jeho tělo tvoří obrovský ocas, ve kterém má sumec ohromnou sílu a i díky němu protrhal už řady vlasců, zlomil pruty atd. Sumec není opravdu ohromný plavec a u sebe sází hlavně na sílu. Můžete si i všimnout jeho poměrně malých ploutviček. S nimi by asi daleko neuplaval 🙂
Způsob života: Život sumce je opravdu docela nudný. Sice se tito vousáči dožívají asi stejného věku jako lidé, ale nemají tak rozmanitý život. Většinu času tráví v obrovských hloubkách a opravdu občas, když se oteplí, se podívají i trochu blíže břehu. V tu chvíli se také můžou stát potěšením rybářů. Většinu života sumec proloví. Jelikož má opravdu malé oko, se kterým v té kalné vodě vidí opravdu málo. Hodně mu v tomto pomáhají jeho vousy. On prostě plave a když ucítí, že se jeho vousky dotkly něčeho živého, zaútočí na onu rybičku, která většinou nemá šanci uniknout, protože sumec svou oběť nasaje a pak v žaludku stráví. Toto monstrum vypadá, jako by nemělo zuby. Ono však má, jenom nejsou vidět. Když se jich však dotknete, vypadají jako smirkový papír. No řekněte, líbil by se vám tento život?
Jak ho dostat na háček: Ano, přiznávám se. Já nechytl žádné monstrum. Můj největší sumec měl přes půl metru. Jinak jsem chytal opravdu malinké. Chytání sumce je už opravdu pro experty. To však neznamená, že ho nemůže chytit nikdo jiný. Já bych asi zase začal u nástrahy. Jestli chcete chytat malé sumce, určitě vám doporučuji žížalu, protože ta je na to nejlepší. Výhoda žížaly je ještě v tom, že na ní můžete chytit třeba i úhoře (viz. článek o úhoři). Stává se však, že na žížalu zaberou i velcí vousáči. Samozřejmě můžete použít i malé rybičky, umělé nástrahy atd., co slouží k lovu dravců. Na velké sumce opravdu vybírejte velké ryby (třeba plotice od 20 do 35 centimetrů). Samozřejmě i umělé nástrahy vám mohou přinést obra. Jenom bych vám chtěl připomenout jednu věc. Za opravdovými obry se podnikají dlouhé expedice do zahraničí, třeba do Francie na Ronu, Španělska na Ebro, nebo do Itálie na Pád. Tu všude se chytají větší sumci, než v Česku. Má to však jeden háček. V některých zemích (např. Německo) je lov na živou nástražní rybu zakázán. Naštěstí v Česku (a třeba i Španělsku) je tento druh lovu povolen. Jako techniku lovu bych na malé zvolil feeder na těžko s žížalou. Velké sumce můžete také chytit na tuto metodu, ale ne na žížalu. Hlavně však na velké potřebujete robustní vybavení. Žádný vlasec, pouze na pletenou šňůru máte nějakou šanci. I naviják musí být vhodný na sumce, stejně jako prut. Všechny tyto věci zaměřené k lovu sumců naleznete v každých rybářský potřebách. Také můžete zkusit lov na bójku, nebo i přívlač. Na sumce bych asi nejvíc doporučoval jít za soumraku, kdy jsou nejvíce aktivní (od 20:00 do 22:00). Šance však máte i přes normální den. Záběr sumce se pozná hned. Sumec nástrahu nasaje a jede dál. Jestli se tento příběh stal, ucítíte tvrdé rány do prutu. Zásek by měl přijít docela prudký, aby se to do té tvrdé sumčí kůže zaseklo. Na zdolání opravdového obra potřebujete opravdu sílu, ale i když přesto jste úspěšní a máte sumce u břehu (lodi), do podběráku ho většinu nenasoukáte. Musíte ho zvednout. Napřed mu však poklepte na hlavu a jestli je poté ještě neklidný a snaží se utéct, přitáhněte si ho a poklepte mu znova. Až bude úplně klidný, je připraven na vytáhnutí. Vezměte si rukavice a ruku mu strčte do pusy, abyste ho chytli. Jestli je opravdu těžký, můžete si pomoci i druhou rukou. Je dobojováno. Vytáhněte sumci háček zase pomocí nějaký pomůcek (viz. článek o úhoři). Sumec má tu výhodu, že se naštěstí rychle zotavuje, takže to pro něj nebude takové peklo. Teď už stačí nějakou fotku, přeměření, pokochání a puštění zpět do domova. Sumec většinou nemá moc dobré maso, takže si ho moc rybářů nebere. I díky tomu se mu daří v českých řekách a jezerech dobře.
Zajímavost: Sumec je opravdu považován za monstrum. Několikrát se stalo, že nasál i nějakého psíka, co se koupal. Párkrát i zaútočil na dítě, ale nikdy nedošlo k sežrání. My nejsme pro sumce přirozená potrava, ale on špatně vidí a reaguje pouze na cit ve vouskách, takže není divu, že se staly i tyto případy. Kromě jednoho. Z tehdejšího Sovětského svazu pocházejí asi ty největší zprávy a gigantických sumcích. Jednou se stalo, že byl uloven obrovitánský sumec, kterému rybáři rozřízli břicho. A co nenašli. Z žaludku mu vytáhli něco neuvěřitelného. Kostru lidské končetiny. Samozřejmě mohlo jít o podvrh (vždyť je to přece jenom Sovětský svaz), já si spíše myslím, že to byla končetina nějakého utonulého člověku, kterou prostě sumec na dně našel. Udělejte si vlastní názor. K těmto zvířatům bychom měli mít respekt, ale hlavně je chránit, protože si myslím, že je to jedna z nejkrásnějších ryb Evropy
Toto byl můj půlmetrový sumec. Bylo mu asi stejně jako mně 🙂