Speciál Bobkového listu- Ryby a živočichové v Chorvatsku

Je léto a náš cestovatel Jan Mapa si jako skoro všichni Češi vyrazil k moři. Oblíbenou destinací Čechů je samozřejmě Chorvatsko. I náš reportér se tam vydal. Jelikož minulý rok už psal o Chorvatsku, tento by se chtěl zaměřit na ryby a živočichy v chorvatském moři. Vidím, že už dorazil a vybaluje si kufry (tentokrát jel do Chorvatska sám). Půjdeme se ho zeptat:

 

Ryby a živočichové v Chorvatsku očima Jan Mapy 

Napřed bych chtěl pochválit Chorvatsko za skvělé, teplé a hlavně čisté moře. Voda je tam opravdu azurová. Proto se Chorvatsko stává jednou z nejoblíbenějších evropských destinací i pro potápěče. Nejsem však tak skvělý potápěč a hlubomořsky se potápět neumím, i tak jsem si vzal šnorchl a ploutve a vyrazil. Když jsem vstoupil do té vody, připadal jsem si jako v sedmém nebi. Chorvatské moře doslova oplývá životem. Kolem vás plavou nádherně barevné rybky. Asi nejhojnějšími rybami tam jsou :

Mořan obecný:55621

 

 

Kanic písmenkový:

kanic

 

Kněžík duhový: knezik_web

 

 

S těmito třemi druhy ryb jsem se stýkal nejčastěji. Viděl jsem však i jiné druhy ryb. Třeba jedno hejno asi o třiceti rybách. Byly hezky žluté a zelené. Dokonce jsem viděl na vlastní oči rybu, která byla zrovna na velký. A musím říci, že rybí stolice vypadá podivně žlutě. Potom se však ve vodě rozpustila. FUJ! V tomhle se normálně bez starostí koupeme! Také jsem viděl hejno ryb, které jedlo něco na hladině. Také tam bylo plno krabů a asi 2 krát jsem zahlédl sépii! Sépie je jeden druh chobotnice, který však nemá chapadla. Tady ji máte:

 

sepie-obecna_kmi74ji

 

Chorvatská pláž je většinou tvořena kameny a to platí i u dna moře. Pod kameny se toho skrývá hodně. Já tam však nechtěl logicky strkat ruku, jelikož pod kamenem může být velký krab či muréna, která se v chorvatských vodách vyskytuje také. Jednou mi však zážitek přímo vyplaval zpoza kamene. Byla to asi 15 centimetrů dlouhá ryba. Mně hned na první pohled připomínala kanice. Takto vypadá kanic:

kanic02

O kanicovi se říká, že velcí jedinci snědli i potápěče. Naštěstí přesně nevím, zdalipak to byl kanic. Určitě by mě však nesežrala ryba dlouhá 15 centimetrů. Úplně největším zážitkem bylo setkání s obrovským hejnem ryb, které pod vodou lovila nějaká mořská kachna. Normálně se ponořila a už chňapala. Viděl jsem, že i nějakou rybu chytila. Při potápění v moři jsem si musel dávat pozor zvláště na tyto živočichy:

 

Nebezpeční mořští živočichové v Chorvatsku 

1. žraloci: Postupem času u chorvatského pobřeží přibývá počet žraloků. Většinou to jsou jen nevinně se povalující mačky skvrnité, které jsou aktivní převážně v noci. Dalšími druhy chorvatských žraloků jsou žralok modravý a žralok sleďový. Oba dva jsou nebezpeční pro člověka. Žralok modravý může dorůstat délky 3,5 metru a žralok sleďový 4,5 metru. Občas se však u Chorvatského pobřeží objeví i nejnebezpečnější žralok pro člověka žralok bílý. Tento žralok dorůstající i 8 metrů si vysloužil pověst krvavého zabijáka díky filmu od Stevena Spielberga Čelisti. Někdy se dokonce tomuto žralokovi říká žralok lidožravý. Já si však myslím, že by se mu mělo říkat vědecky bílý a lidé se tohoto druhu žraloka až moc bojí. Žralok bílý připlouvá do Středozemního moře, aby tam porodil své potomky. Někdy se objeví ve Středozemním moři i žralok tygří, který je též člověku nebezpečný. Objevuje se tu však hodně málo, jelikož žije spíše v teplejších vodách Indického oceánu. Nemusíte se však ničeho extra bát. Poslední zabití člověka žralokem v Chorvatsku se stalo roku 1974 kdy žralok bílý zabil slovinského potápěče. Určitě vám však můžu dát jednu radu. Nechoďte se koupat v noci, sám a s krvavým zraněním.

2. muréna: Muréna je živočich podobný hadu a skrývá se spíše pod kameny nebo v nějaký škvírách. Proto nedoporučuji strkat ruce pod všechny kameny, které vidíte. Kousnutí od murénu není nic příjemného a určitě se doporučuje navštívit lékaře.

m4

3. ropušnice: Tato ryba se nachází na mořském dně. Nebezpečná je kvůli tomu, že když na ni  člověk šlápne bosou nohou, ona napřímí jedovaté bodliny. Jed není tak silný na zabití člověka. Může však způsobit vysoké horečky, nadměrné pocení a zvracení. Tím pádem byste měli po dovolené. Já ji dokonce osobně viděl a neodvážil jsem se k ní přibližovat. Ani moc mile se netvářila 🙂

ropusnice-obecna04